PwC: Branża mediowa oferuje zarządom najlepsze wynagrodzenia

Pomimo 16 proc. spadku płac najwyższej kadry zarządzającej w sektorze mediowym, członkowie zarządów z tej branży mogą liczyć na najbardziej atrakcyjne wynagrodzenia - wynika z badania „Wynagrodzenia zarządów największych spółek giełdowych w 2013 r.”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PwC: Branża mediowa oferuje zarządom najlepsze wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 lip 2014 14:59


Branża mediowa formalnie znajduje się na drugim miejscu, za branżą ubezpieczeniową, reprezentowaną jednak tylko przez jedną spółkę. W czołówce najlepiej płacących sektorów znalazł się także ponownie sektor bankowy - w tym roku na czwartym miejscu ze względu na awans przemysłu drzewnego (2 spółki na GPW).

Więcej wniosków z badania znajdziesz również tutaj: Prezesi spółek giełdowych coraz biedniejsi

Uwagę zwraca branża paliwowa, która w roku 2013 odnotowała jeden z wyższych wzrostów wynagrodzeń w stosunku do roku 2012 (ok. 32 proc.). Jest to związane z wypłatą premii w sektorze związaną z poprawą wyników. Największy spadek poziomu wynagrodzeń odnotował w roku 2013 sektor metalowy, w którym płace członków zarządów spadły o ok. 47 proc. w stosunku do roku 2012. Spore spadki wynagrodzeń obserwowaliśmy także w przypadku energetyki i sektora spożywczego.

- Pierwsza dziesiątka najlepiej płacących branż pozostaje bardzo podobna od kilku lat. Wysoki poziom wynagrodzeń w sektorze mediowym wynika w dużej mierze ze znacznego stopnia skomplikowania tego biznesu i jego tempa wzrostu. Z kolei, w przypadku bankowości i ubezpieczeń relatywnie wysoki poziom płac jest uzasadniony wielkością spółki mierzoną kapitalizacją i wartością aktywów - wyjaśnia Barbara Mierzejewska z PwC.

Z badania PwC wynika, również że przeciętne wynagrodzenie zagranicznych członków zarządu jest o ok. 45 proc. wyższe niż ich polskich kolegów zasiadających w zarządzie tych samych spółek. Nie jest to jednak regułą, gdyż zdarza się, że w spółkach o „mieszanych" składach ekspaci zarabiają mniej niż Polacy, ale może to wynikać z pobierania przez nich wynagrodzenia ze spółek matek.

- Należy zauważyć, że wynagrodzenia zagranicznych członków zarządu zawierają często dodatek zagraniczny, a także pakiet świadczeń relokacyjnych, obejmujący np. wynajem mieszkania, przeloty międzynarodowe, koszt edukacji dzieci, co skutkuje przeciętnie 3-krotnie wyższym wynagrodzeniem z tytułu świadczeń dodatkowych niż w przypadku polskich menedżerów - komentuje Katarzyna Serwińska, dyrektor w zespole Human Resourse Services.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.