Inflacja i reforma podatkowa nasilają presję płacową w firmach, rośnie też gotowość pracowników do zmiany pracy - podkreślają eksperci Antal. Przewidują, że firmy będą coraz częściej inwestować w doszkalanie obecnych pracowników, a rywalizując o nowych - skrócą procesy rekrutacyjne.

- W drugim kwartale bieżącego roku zostaną wprowadzone zmiany w dotychczasowej siatce płac uwzględniające korekty wynagrodzeń.
- Wpływ na to będą miały nie tylko zmiany podatkowe, ale i wysoka inflacja.
- Specjaliści i menedżerowie oczekują przynajmniej częściowego zminimalizowania przez pracodawców czynników negatywnie wpływających na wysokość i wartość ich płacy.
Eksperci Antal, firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów zaznaczyli, że w związku z reformą podatkową działy kadrowe firm zmagają się z nowym systemem rozliczeń swoich pracowników zatrudnionych zarówno na podstawie umów o pracę, jak i współpracujących w oparciu o umowy B2B. Wnioski, kto zyskał, a kto stracił, będą wyciągać po pierwszym kwartale.
"Prognozujemy, że w drugim kwartale bieżącego roku zostaną wprowadzone zmiany w dotychczasowej siatce płac uwzględniające korekty wynagrodzeń. Wpływ na to będą miały nie tylko zmiany podatkowe, ale i wysoka inflacja. Specjaliści i menedżerowie twardo deklarują, że oczekują przynajmniej częściowego zminimalizowania przez pracodawców czynników negatywnie wpływających na wysokość i wartość ich płacy" - podkreślił prezes Antal Artur Skiba.
Według Karoliny Korzeniewskiej z platformy dla freelancerów ReX, rosnąca trudność w rozliczeniach spowoduje mniejszą chęć do współpracy w oparciu o umowy B2B. "Kandydaci częściej będą albo wybierać umowę o pracę, albo klasyczną ścieżkę freelancera. W tym wypadku niechętnie będą się wiązać z jedną firmą, a raczej współpracować z wieloma organizacjami wybierając najciekawsze i najlepiej płatne zlecenia lub będą szybko zmieniać firmę przeskakując z projektu na projekt" - oceniła Korzeniewska.
Zdaniem ekspertów, kolejne miesiące roku przyniosą też większą rotację specjalistów i menedżerów, skuszonych dużą liczbą atrakcyjnych ofert i motywowanych brakiem podwyżek w dotychczasowym miejscu pracy.

KOMENTARZE (0)