PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przemysł trzyma się mocno. Podwyżki nawet o 20 proc.

  • jk
  • 6 cze 2022 20:00

W sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w marcu 6 665 zł brutto, prezentując tym samym 12,4-proc. wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. Pracodawcy zapowiadają kolejne podwyżki. Na największy wzrost pensji mogą liczyć pracownicy niższego szczebla - nawet o 20 proc.

Przemysł trzyma się mocno. Podwyżki nawet o 20 proc.
Pomimo prognoz na temat zbliżającej się recesji sektor przemysłowy zdaje się być w dobrej kondycji (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W sektorze przemysłowym utrzymuje się popyt na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, specjalistów oraz menedżerów - wynika z raportu „Sektor przemysłowy 2022 – raport wynagrodzeń” przygotowanego przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group.
  • Wzrosty wynagrodzeń w branży dotyczą przede wszystkim stanowisk niższego szczebla (blue i black collars) - oni mogą liczyć na podwyżki średnio o 12 proc. oraz specjalistów (średnio 10 proc.).
  • Najmniejszy wzrost wynagrodzeń, podobnie jak w 2021 roku, przewidywany jest wśród kadry zarządzającej i kierowniczej (7 proc.).

Raport wynagrodzeń przygotowany przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group dla branży przemysłowej publikowany jest w momencie dużej niepewności. Analitycy spodziewali się wyższego wzrostu, bo ok. 16,1 proc. rok do roku, tymczasem najnowsze dane GUS mówią o wzroście produkcji w kwietniu 2022 roku o 13 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, a w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 11,3 proc. (w stosunku do marca 2022 r.).

Jednak pomimo prognoz na temat zbliżającej się recesji sektor przemysłowy zdaje się być w dobrej kondycji. Wynagrodzenia rosną, a zapotrzebowanie na pracowników - mimo kryzysu - nie maleje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Sektor przemysłowy znacząco zmienia się od czterech lat. Mieliśmy do czynienia z e-mobilnością  i wiążącą się z tym „rekalibracją” branży motoryzacyjnej, automatyzacją i robotyzacją – Industry 4.0, pandemią czy globalnym kryzysem łańcucha dostaw. W 2022 roku dochodzą jeszcze wojna w Ukrainie i galopująca inflacja, która w maju tego roku osiągnęła już poziom 13,9 proc. Pomimo tej złożoności branża przemysłowa w Polsce charakteryzuje się dobrą dynamiką rozwoju. Wprawdzie w marcu i kwietniu 2022 r. można było zaobserwować spadki indeksu PMI dla tego sektora, jednak wydaje się, że ten rozpędzony pociąg będzie miał stosunkowo długą drogę ewentualnego hamowania - komentuje Danuta Protasewicz, regional manager Grafton Recruitment.

W sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w marcu 6 665 zł brutto, prezentując tym samym 12,4 proc. wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. Analogicznie wzrost w 2021 wynosił 8 proc., a w 2020 – 6 proc.

Czas na podwyżki

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przemysł trzyma się mocno. Podwyżki nawet o 20 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ksiadz 2022-06-07 22:42:14

    Piszecie głupoty nie poparte faktami , mieszacie efektem niskiej bazy z covida , a tak naprawdę wszystko zwalnia bo praca ludzka droga i materiały są drogie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA