PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy apelują do rządu: zreformujmy klin podatkowy, ale nie zabijajmy klasy średniej

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 15 kwi 2021 14:25

Usunięcie przewagi konkurencyjnej, jaką jest niskie opodatkowanie wynagrodzeń w porównaniu do innych krajów Europy, jest nieracjonalnie i nieadekwatne do tego, z czym będziemy musieli się mierzyć po okresie pandemii, który będzie czasem odbudowywania gospodarki - tak doniesienia na temat zmian planowanych w Nowym Ładzie komentuje Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przedsiębiorcy apelują do rządu: zreformujmy klin podatkowy, ale nie zabijajmy klasy średniej
Sygnatariusze pisma apelują do rządu o rozważną zmianę modelu opodatkowania wynagrodzeń (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym.
 • Taki apel do rządu wystosowały 33 organizacje biznesowe i think tanki. Ich pismo to pokłosie pojawiających się co jakiś czas w mediach doniesień na temat Nowego ładu.
 • Odnoszą się w nim do nieoficjalnych informacji, jakie pojawiają się w mediach na temat Nowego Ładu. Nowy program ma pomóc polskiej gospodarce stanąć na nogi po walce z pandemią COVID-19.

- Trzydzieści trzy organizacje zrzeszające pracodawców nie ukrywają zaniepokojenia zapowiedziami związanymi z planowaną zmianą modelu opodatkowania pracy, które mają się znaleźć w Nowym ładzie. Choć nadal trwają prace nad ostateczną wersją tego dokumentu, to zaniepokoiła nas narracja, która uderza w konkurencyjność Polski, polskich przedsiębiorstw i polskich miejsc pracy względem Europy i świata - mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. 

Sygnatariusze pisma apelują do rządu o rozważną zmianę modelu opodatkowania wynagrodzeń. Jak zaznaczają, jest to sprawa kluczowa z punktu widzenia zarówno konkurencyjności naszej gospodarki, jak i poziomu życia Polaków.

- Nowy Ład ma doprowadzić do tego, że ci, co zarabiają najmniej, byliby obciążeni nieco mniej, a ci, co zarabiają więcej, byli obciążeni więcej. Jest to narracja, która budzi pewną akceptację. ZPP od lat podkreślało, że klin podatkowy obciążający najmniej zarabiających jest w Polsce zbyt wysoki. Postulowaliśmy obniżenie opodatkowania pracy i wynagrodzeń i poszukanie dochodów budżetowych w innych źródłach. Natomiast ukierunkowanie na zwiększenie obciążeń wynagrodzeń wyższych nie może budzić naszej akceptacji - komentował z kolei Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Jak dodaje, kiedy przyjrzymy się temu pomysłowi, to jest on ukierunkowany na usuniecie przewag konkurencyjnych. Jedną z nich jest niższe opodatkowanie wynagrodzeń w naszym kraju niż w innych państwach Europy.

- Dzięki temu mogliśmy się rozwijać w dość imponującym tempie, gdy inne państwa w Europie rozwijały się w tempie ok. 1 proc. PKB w skali roku. Usunięcie przewagi konkurencyjnej, jaką jest niskie opodatkowanie wynagrodzeń jest nieracjonalnie i nieadekwatne do tego, z czym będziemy musieli się mierzyć po okresie pandemii, który będzie czasem odbudowywania gospodarki - podsumowuje ekspert ZPP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Przedsiębiorcy apelują do rządu: zreformujmy klin podatkowy, ale nie zabijajmy klasy średniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tyrrr 2021-04-16 18:05:27

  A czy ktoś pamięta, kto oprócz Wilczka,najwięcej zrobił dla polskiej przedsiebiorczosci? 19%?Itp? Nie mamy Prawicy u sterów, tylko złych naśladowców PZPR.Zostaną tylko koncerny,monopole,pieniądze w plastiku.Coraz mniej wolności!Wolność jest więcej warta niż oddane nam 500+z naszych wspólnych podatków. Pozdrawiam

 • nanader 2021-04-15 21:09:30

  Zachowanie taniości siły roboczej to śpiew przeszłości. Teraz będzie się liczyć technologia i produktywność

  • Yerzy 2021-04-16 07:08:46

   Tu nie chodzi o taniość sily roboczej ale o to ile komu zostanie w portfelu po zapłaceniu podatków. Możesz zarabiać i 100 tysi na msc ale jak ci zabiorą 98%, to co z tego. I do tego pisoblszewia dąży, żeby każdy miał "po równo" czyli gó*no.

 • Lol 2021-04-15 19:46:33

  Naprawdę myślicie że ktoś was wysłucha? Trzeba było Hunów nie wpuszczać do ogródka, teraz już przejedli zapasy poprzednich rządów i wezmą się za was. Zacznijcie myśleć.

  • Kordi 2021-04-15 22:29:31

   Ty chyba z myśleniem jesteś na bakier skoro mówisz, że poprzednie rządy zostawiły zapasy. Wyłącz TVN, zacznij jeść owsiankę , owoce i warzywa , może rozum wróci.

   • szyderca 2021-05-21 10:13:26

    Ty to z mułem na rozum się z pewnością zamieniłeś. Sam zarób na siebie i swoja rodzinkę kasę, a nie poprzez zabieranie innym.

  • Jozek 2021-04-16 06:52:02

   JPDL zapasy to sobie robiło lewactwo na swoich kontach przez wszystkie lata ich rządów i wychowywali takich ciemniaków myślących właśnie tak jak ty.

   • Mariano 2021-04-16 07:02:45

    Zabawne jak lewactwo z PIS wyzywa ludzi od lewaków a cimny lud Kurskiego nazywa innych ciemniakami. Doskonale was wytresowali.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA