PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przeciętna emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet

 • Autor: PAP/JP
 • 31 maj 2022 17:53

Przeciętna emerytura mężczyzn wynosi 3184 zł brutto, a kobiet - 2128 zł brutto. Z tego wynika, że różnica w wysokości tych świadczeń to 50 proc. - powiedziała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podczas konferencji "Polka XXI w."

Przeciętna emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet
Przeciętna emerytura w marcu 2022 r. wyniosła 2545 zł brutto (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Szefowa ZUS podczas panelu poświęconemu rynkowi pracy zwróciła uwagę, że kwestie demograficzne są kluczowe dla systemu emerytalnego.
 • "Przeciętna emerytura w marcu 2022 r. wyniosła 2545 zł brutto. Kiedy podzielimy to na emeryturę mężczyzn, to będziemy mieć 3184 zł, a w przypadku pań - 2128 zł. Z tego jasno wynika, że emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet" - poinformowała prof. Uścińska.
 • Wyjaśniła, że przyczyną luki emerytalnej jest też m.in. przerwa związana z urlopem macierzyńskim i opieką nad dzieckiem, a także różnica w ustawowym wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn.

Zaznaczyła, że luka emerytalna musi być oceniana nie tylko przez pryzmat różnicy w wysokości świadczeń kobiet i mężczyzn, bo w systemie emerytalnym wśród osób pobierających tzw. mikroemerytury, prawie 82 proc. stanowią kobiety. "Trzeba jasno powiedzieć, że rozwiązanie wprowadzone w 1999 r. oparte na fakcie, że jedna składka otwiera prawo do emerytury jest niewłaściwe i ono doprowadza do daleko idącej pauperyzacji kobiet" - wskazała prezes ZUS.

Wyjaśniła, że przyczyną luki emerytalnej jest też m.in. przerwa związana z urlopem macierzyńskim i opieką nad dzieckiem, a także różnica w ustawowym wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prof. Uścińska zaznaczyła, że zdecydowana większość kobiet przechodzi na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dodała przy tym, że według danych GUS przeciętne dalsze trwanie życia kobiet jest o 9 lat dłuższe niż mężczyzn.

Zdaniem szefowej ZUS należy prowadzić działania uświadamiające, że praca po przekroczeniu wieku emerytalnego może podwyższyć świadczenie o 10-15 proc.

Zgodnie z przywołanym przez prezes ZUS raportem Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z najszybciej starzejących krajów UE. "Liczba osób w wieku 80 plus wzrośnie z 4 proc. w 2019 r. do 12 proc. w 2060 r. To - jak podaje komisja - powoduje duży wzrost wydatków na opiekę zdrowotną i opiekę długoterminową, natomiast nie na emerytury" - podkreśliła prof. Uścińska.

Zdaniem szefowej Zakładu w celu zmniejszenia luki emerytalnej potrzebna jest ewaluacja podstawy wymiaru składek za okresy przerwy macierzyńskiej. Prof. Uścińska wskazała też na potrzebę wprowadzenia rozwiązań ułatwiających rodzicom godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

"Trzeba myśleć bardzo szeroko, bo system emerytalny jest wrażliwy na wszystkie procesy, np. te związane z rynkiem pracy, na kwestie aktywności osób z niepełnosprawnościami, kobiet, czy osób starszych" - powiedziała prezes ZUS.

Organizowana w Warszawie przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" jest poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Przeciętna emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2022-06-01 10:05:11

  Dlaczego ta pani kłamie? Przecież od kilku lat okres urlopu wychowawczego jest okresem składkowym. Poza tym, podobno emerytura to wynik tego co wypracowaliśmy przez swoje całe życie zawodowe. No i gdzie te obiecane emerytury stażowe? Kłamcy i gawędziarze.

 • Krzysiek 2022-05-31 18:42:56

  Spokojnie, wróci Tusk to kobiety będą zapindalać tyle co faceci i dostaną to na czym im najbardziej zależy -mityczną równość z mężczyznami. Ten naród zginie z własnej głupoty!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA