Projekt strefy demograficznej szansą dla kobiet do 30. i powyżej 50. roku życia

Powrót do zatrudnienia – to pierwszy projekt, który będzie realizowany w Opolskiem w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt strefy demograficznej szansą dla kobiet do 30. i powyżej 50. roku życia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 mar 2013 11:45


Ma ona zapobiegać wyludnianiu się regionu. Urząd pracy przeszkoli opiekunki do dzieci i zapewni im pensje - poinformował jego dyrektor.
Projekt "Powrót do zatrudnienia" będzie prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Jego realizacja ruszy na początku kwietnia br. i potrwa do czerwca 2015 r. Koszt oszacowano na blisko 20 mln zł. W jego wprowadzaniu z WUP współpracuje 19 opolskich samorządów.

Projekt "Powrót do zatrudnienia" jest skierowany głównie do kobiet z dwóch grup wiekowych: poniżej 30. roku życia i powyżej 50. roku życia.
"Właśnie w tych grupach jest najwięcej osób bezrobotnych. My chcemy je zawodowo zaktywizować" - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski.

"Kilka innych projektów jest przygotowywanych, mają już zapewnione finansowanie, ale ten będzie pierwszym, który zacznie wchodzić w życie. Jego głównym celem jest umożliwienie spokojnego powrotu do pracy młodych matek i znalezienie zatrudnienia opiekunkom, które do tej pory były bezrobotne" - dodał.

Spośród bezrobotnych mieszkańców 19 gmin do programu zakwalifikowanych zostanie 600 osób. Przejdą one szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu opiekunki do małych dzieci. Będą się opiekować małymi dziećmi w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

"Te sześć miesięcy to taka ruchoma granica, ponieważ teraz wchodzą w życie wydłużone urlopy macierzyńskie. Matki mogą się zdecydować na powrót do pracy kiedy maluch skończy rok życia" - wyjaśnił Suski.

Osoby bezrobotne otrzymają możliwość podjęcia pracy na 12 miesięcy. WUP zapewni im także wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł brutto miesięcznie.

W kwietniu ruszy również kampania promocyjno-informacyjna. WUP przy realizacji programu współpracuje z gminami oraz z powiatowymi urzędami pracy, po to by znaleźć rodziny zainteresowane znalezieniem opiekunek oraz osoby bezrobotne chętne do podjęcia takiej pracy. Osoby zakwalifikowane do programu będą musiały zdać test i przejść przez rozmowę z doradcą. "Nie wszyscy mogą się nadawać do pełnienia funkcji opiekunki" - powiedział Suski.

Dodał, że zakwalifikowane osoby przejdą przeszkolenie: 130 godzin teorii i 30 godzin praktyki w żłobkach. Na koniec otrzymają certyfikat. Rodzicom zostanie zaproponowanych kilka opiekunek, tak by mogli dokonać wyboru tej, która będzie im najbardziej odpowiadać".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.