Projekt programu "Rodzina 500+" trafił do parlamentu

- Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wczoraj skierowaliśmy do parlamentu – powiedziała we wtorek (2 lutego) minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej w KPRM, poświęconej programowi Rodzina 500+.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt programu "Rodzina 500+" trafił do parlamentu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 lut 2016 13:57


W projekcie przekazanym do parlamentu zostały zachowane wszystkie kluczowe rozwiązania. Przy pierwszym dziecku obowiązują progi dochodowe w wysokości 800 i 1200 zł.

- Są one zdecydowanie wyższe, niż w przypadku świadczeń rodzinnych – wyjaśniła minister Rafalska. - Drugie i kolejne dzieci otrzymają świadczenie bez żadnych warunków.

Wypłaty będą zadaniem zleconym, realizowanym przez samorządy. - Wierzę w dobrą współpracę z samorządami i przewiduję start programu na początek kwietnia, zgodnie z harmonogramem - zapewniła Rafalska.

Czytaj też: Marczuk, Rodzina 500+: Są mechanizmy zapobiegające marnowaniu pieniędzy z programu

Podczas dyskusji nad programem pojawiało się pytanie, czy budżet państwa podoła takim wydatkom. – Państwa nie stać na tolerowanie aktualnej sytuacji demograficznej i polityki ludnościowej. Potrzeba instrumentów śmiałych i odważnych. Taka polityka zawsze kosztuje, ale jest to inwestycja opłacalna, o dużej stopie zwrotu – powiedziała minister Rafalska.

Fot. Twitter/Kancelaria Premiera Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

- Jesteśmy głęboko przekonani, ze w tym działaniu samorządy będą naszym partnerem – wyraził nadzieję wiceminister Bartosz Marczuk. – Samorządy otrzymają dwuprocentową prowizję od transferu gotówki, co przy 17 mld kosztów programu wyniesie ok. 350 mln zł. Pierwsze pieniądze na ten cel przekażemy po tygodniu od publikacji ustawy, by samorządy miały czas na przygotowanie się do wypłat.

Wiceminister Marczuk przypomniał, że podczas konsultacji, które odbyły się we wszystkich województwach, ministerstwo zadeklarowało, że będzie prowadzić szkolenia, instruujące, jak wprowadzić ustawę w życie. Rozpoczną się one w marcu. Do końca lutego zostanie także do samorządów rozesłany podręcznik, poświęcony programowi 500+.

- Będziemy nadal pracować z samorządami, spotykać się z wojewodami i wydziałami spraw społecznych – zadeklarował wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. -  Będziemy również program monitorować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.