PARTNERZY PORTALU

Profesorowie dostaną podwyżki. Będą zarabiać prawie 1000 zł więcej

  • Autor: PAP/JP
  • 28 lis 2022 12:16

Podniesienie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej z 6410 do 7210 zł od 1 stycznia 2023 r. zakłada projekt rozporządzenia, który opublikowano w poniedziałek w Rządowym Centrum Legislacji.

Profesorowie dostaną podwyżki. Będą zarabiać prawie 1000 zł więcej
Od pensji profesorów zależy wysokość wynagrodzeń innych pracowników uczelni (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W związku z wysoką inflacją oraz rosnącymi kosztami życia i utrzymania za celowe uznano podwyższenie wysokości wynagrodzenia profesora z kwoty 6410 zł do kwoty 7210zł, co stanowi wzrost o ok. 12,5 proc.
  • Resort przygotował tę nowelizację na wniosek środowiska akademickiego, które wskazywało, że kwota ta nie uległa zmianie od 2018 r.
  • Pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów.

Mowa o projekcie noweli rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej.

Rozporządzenie przyczynić się ma do wzrostu wynagrodzeń nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych i pracowników naukowych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj też: Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy

W uzasadnieniu projektu napisano, że w związku z wysoką inflacją oraz rosnącymi kosztami życia i utrzymania za celowe uznano podwyższenie wysokości wynagrodzenia profesora z kwoty 6410 zł do kwoty 7210zł, co stanowi wzrost o ok. 12,5 proc. Resort przygotował tę nowelizację na wniosek środowiska akademickiego, które wskazywało, że kwota ta nie uległa zmianie od 2018 r.

"Jednocześnie należy wskazać, że wraz ze wzrostem wynagrodzenia profesora wzrosną również wynagrodzenia i świadczenia przysługujące innym osobom, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora, tj. wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych na stanowiskach innych niż profesor oraz inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki" - wskazano w uzasadnieniu.

Od pensji profesorów zależy wysokość wynagrodzeń innych pracowników uczelni

Pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym, że dla profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83 proc., a dla adiunkta - wynosi nie mniej niż 73 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Profesorowie dostaną podwyżki. Będą zarabiać prawie 1000 zł więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Macki 2022-12-27 15:06:11

    Prawie czyni różnicę! To nie 1000 a 800 - 20%! A to nie mało. Dlaczego po raz kolejny media wprowadzają gawiedź w błąd. To nie cała krowa tylko krowa o trzech nogach, traktor z trzema kołami, czy 08, hektara anie hektar. Jest różnica? Odczuwalna ? Zapewniam - bardzo!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA