×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Problemy z 500 plus, gdy rodzic pracuje za granicą. Będą zmiany

Rodziny, w których jedna osoba pracuje za granicą, nawet rok czekają na przyznanie 500 plus. W skali kraju to kilkadziesiąt tysięcy rodzin. Od stycznia 2018 rząd szykuje w tej sprawie gigantyczne zmiany.

Problemy z 500 plus, gdy rodzic pracuje za granicą. Będą zmiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Lubuskie – 39 proc., małopolskie – 43 proc., mazowieckie - 48,03 proc. W tych trzech województwach wydano dotychczas najmniej decyzji w programie rodzina 500 plus.

• Chodzi o rodziny, w których jedna osoba pracuje za granicą.

• - Urzędy marszałkowskie nie radziły sobie z realizacją tego zadania - tłumaczy resort rodziny.

• Wraz z 1 stycznia 2018 urzędy wojewódzkie przejmą nie tylko obowiązki ROPS-ów, ale również ich pracowników.

*****

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało, że w ramach przyjęcia pakietu zmian dla rodzin przekaże wojewodom sprawy z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, do których m.in. zalicza się rządowy program Rodzina 500 plus. Do tej pory – jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej – wydawanie decyzji w tego typu sprawach pozostawały w gestii marszałków województw. Zmiana dotycząca rodzin, w których jeden z członków rodziny przebywa za granicą, ma zacząć obowiązywać od początku 2018 roku.

- Urzędy marszałkowskie nie radziły sobie z realizacją tego zadania, w efekcie czego dochodziło do znacznych opóźnień w zakresie wydawania decyzji administracyjnych i wypłaty świadczeń. Dzięki przekazaniu wojewodom rozpatrywania spraw dotyczących unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia minister rodziny zyska znacznie większy wpływ na egzekwowanie efektywnej realizacji tego zadania – wyjaśniają przyczyny ten zmiany.

Czytaj też: Emeryci i renciści dostaną 500 plus?

- Jest to dla nas mocno krzywdzące stanowisko – komentuje Bożena Borowiec, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach. - Trudno mówić o efektywnym wykonywaniu nowego zadania, kiedy nie dostaje się na jego realizację dodatkowych pieniędzy.

Przypomina też, że w wielu regionach pierwsze pieniądze na ten cel wpłynęły na konta ROPS-ów dopiero we wrześniu 2016 roku, czyli pięć miesięcy po starcie programu. Do tego kwota była zbyt mała, aby udało się sprawnie realizować to przedsięwzięcie. O dodatkowe pieniądze na ten cel wnioskowano m.in. w woj. mazowieckim, małopolski, śląskim, pomorskim czy lubelskim.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Problemy z 500 plus, gdy rodzic pracuje za granicą. Będą zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gy 2019-01-10 15:39:30

    NIKT NIE MUSI CZEKAĆ:-D HEHE Dlatego jest MAGICZNE PISMO-))) Wystarczy przesłać listem poleconym, z pokwitowaniem odbioru PISMO, w tytule, którego jest PONAGLENIE, wtedy dupy im się pocą i...MAGIA w 2 tygodnie decyzja, od której jak nam nie pasuje można napisać kolejne magiczne pismo ODWOŁANIE :-DDDD Nie dzwońcie, nie proście-nie ma SENSU, zamiatają to pod dywan. PONAGLENIE jest pismem PRAWNYM, a oni MUSZĄ stosować się do niego:-))))) Mają miesiąc, ewentualnie 2 na rozpatrzenie sprawy, potem...to już rażące zanied banie z ich strony. Nie dajcie się nabijać w utelkę! Znajcie swoje prawa!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA