Prezydent upomniał się o wynagrodzenia salowych i sanitariuszy. Co na to resort zdrowia?

Wynagrodzenia pracowników całego sektora są kluczową determinantą dobrej jakości i dostępności świadczeń, dlatego stale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze - m.in. takie zapewnienia, wg rzeczniczki MZ, przesłał minister Konstanty Radziwiłł w odpowiedzi na pismo prezydenta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent upomniał się o wynagrodzenia salowych i sanitariuszy. Co na to resort zdrowia?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

11 sie 2017 20:13


• W piątek (11 sierpnia)  MZ potwierdziło, że minister Radziwiłł odpowiedział na pismo prezydenta.

• Postawiono wstrzymać się z publikacją listu do czasu aż prezydent zapozna się z jego treścią.

Ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne prezydent Andrzej Duda podpisał 19 lipca. Tego samego dnia skierował pismo do ministra Radziwiłła, w którym zwracał się z prośbą "o ponowne przeanalizowanie zakresu zagadnień, które reguluje (...) ustawa".

Prezydent zaznaczył, że organizacje zrzeszające pracowników medycznych zwracają uwagę, że ustawa odnosi się tylko do niektórych grup pracowników placówek medycznych, pominięto w niej np. pracowników administracji i statystyki medycznej, salowych i sanitariuszy.

"Wprowadzenie regulacji obejmującej swoim zakresem tylko niektóre grupy stwarza ryzyko narastania konfliktu wśród personelu, który będąc zatrudniony w tym samym miejscu otrzymuje wynagrodzenie w oparciu o inne zasady" - czytamy w piśmie prezydenta.

Prezydent sugerował, aby "podjąć prace na rzecz zasad wynagradzania pracowników współwykonujących świadczenia medyczne, tak aby ich wynagrodzenie odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy ich wykonywaniu, ale również aby nie wywoływało konfliktów wśród personelu, który wspólnie podejmuje wysiłek na rzecz ochrony zdrowia Polaków".

W piątek (11 sierpnia)  MZ potwierdziło, że minister Radziwiłł odpowiedział na pismo prezydenta, resort wstrzymuje się jednak z publikacją pełnej treści listu do czasu, gdy MZ będzie miało pewność, że prezydent już się z nim zapoznał.

Rzecznik resortu Milena Kruszewska poinformowała jedynie, że minister Radziwiłł podziękował prezydentowi za podpisanie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach i "przekazał szczegółowe wyjaśnienia".

"Zapewnił, że kwestia wynagrodzeń dla pracowników całego sektora jest kluczową determinantą dobrej jakości i dostępności świadczeń medycznych, dlatego stale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze, a w podejmowanych działaniach trzeba kierować się szeroko pojętym interesem społecznym i uwzględniać uwarunkowania prawno-instytucjonalne" - informuje Kruszewska.

Minister podkreślił także, że wynagrodzenia pracowników służby zdrowia od lat są jednym z wiodących tematów w dyskusji publicznej, a zmiany w tym obszarze są jednym z priorytetów obecnego kierownictwa MZ.

O przesłaniu przez MZ odpowiedzi na pismo prezydenta, jako pierwsze w piątek poinformowało radio RMF FM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sanit. 2018-02-08 13:54:17

sanitariusz 01,02,2018 r. zarobek 1485zł.na rękę i co wy rządzący zrobicie i kiedy ,,,,nic i nigdy to fakt!!!!!!