Prezesi spółek giełdowych coraz biedniejsi

Średnio po 1,5 miliona złotych zarobili w 2013 r. prezesi zarządów największych spółek giełdowych. To o ok. 1 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z najnowszego badania PwC „Wynagrodzenia zarządów największych spółek giełdowych w 2013 r.”
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezesi spółek giełdowych coraz biedniejsi

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 lip 2014 10:19


Pozostali członkowie zarządu zarobili w 2013 r. o 2 proc. mniej - ok. 1,1 mln zł. Oznacza to, że wraz z sytuacją gospodarczą stabilizuje się również poziom wynagrodzeń najwyższej kadry zarządzającej. Zahamowanie tempa wzrostu wynagrodzeń zarządów spółek z GPW widoczne jest w tym roku szczególnie w odniesieniu do premii - była ona o 9 proc. niższa niż w roku ubiegłym, a stanowi jedną trzecią wynagrodzenia. Jej spadek jest ściśle związany z sytuacją gospodarczą i wynikami finansowymi przedsiębiorstw.

- Patrząc całościowo na spółki z GPW możemy mówić o stabilizacji wynagrodzeń kadry zarządzającej. Widać także wyraźnie, że w coraz większym stopniu płace idą w parze z wynikami spółek, co jest bardzo korzystną tendencją. Świadczy to bowiem o dobrej elastyczności systemów płac, która pozwala na dostosowywanie poziomów wynagrodzeń zmiennych do wyników uzyskiwanych przez spółkę - mówi Barbara Mierzejewska, menedżer w zespole Human Resources Services w PwC.

Jak wynika z raportu PwC, maleje również różnica pomiędzy poziomem płac w spółkach państwowych a prywatnych. W przypadku spółek z WIG20 praktycznie przestała istnieć, a dla WIG40 zmniejszyła się do 20 proc.

- Możliwość kształtowania wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa na zasadach rynkowych - lub możliwie zbliżonych do rynkowych - pozwala na lepsze powiązanie poziomu płacy z wynikami przedsiębiorstwa. Wszystko to przybliża nasz rynek do bardziej zaawansowanych rynków finansowych - podkreśla Mierzejewska.

Tradycyjnie większe spółki oferują wyższe wynagrodzenia - podmioty z WIG20 przeciętnie płacą swoim zarządzającym ok. 1,78 mln zł rocznie, czyli prawie 1,4 razy więcej niż spółki z mWIG40 i dwa razy więcej niż z sWIG80.

Premia? Zawsze

Udział premii w całkowitym pakiecie wynagrodzeń krótkoterminowych kształtował się w 2013 roku na poziomie średnio 32 proc., czyli w zakresie, który obserwujemy jako stały dla polskiego rynku od trzech lat (30-40 proc.).

- Na wielu bardziej rozwiniętych rynkach część zmienna wynagrodzenia jest znacznie większa niż w Polsce. Stosunkowo mało agresywne kształtowanie pakietu jest jednak charakterystyczne dla krajów naszego regionu i wpisuje się w nurt ograniczania ryzyka w odniesieniu do wynagrodzeń osób zarządzających spółkami publicznymi - podkreśla Dominika Jędrzejewska, starszy konsultant w zespole Human Resources Services w PwC.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.