×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prezes ZUS ulgami zachęca do opóźniania emerytury

  • Autor: PAP/AH
  • Opublikowano: 20 lip 2022 14:00

Teraz opłaca się dłużej pracować, bo im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości; dodatkowo po osiągnięciu wieku emerytalnego nie musimy płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS ulgami zachęca do opóźniania emerytury
Prof. Uścińska zwraca uwagę, że "najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym"
REKLAMA
  • 1 stycznia weszły w życie przepisy, które umożliwiają osobom w wieku emerytalnym, które nie dostają emerytury ani renty rodzinnej, korzystanie z ulgi PIT-0.
  • Aby z niej skorzystać wystarczy złożyć u pracodawcy oświadczenie.
  • "To jest ulga tylko dla osób w wieku emerytalnym, które pracują i jednocześnie nie pobierają emerytury ani renty rodzinnej. Nie skorzystają z niej seniorzy, którzy oprócz wynagrodzenia za pracę jednocześnie otrzymują takie świadczenia" - wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z ulgi PIT-0 mogą korzystać tylko osoby w wieku emerytalnym, które pracują i jednocześnie nie pobierają emerytury ani renty rodzinnej. Jak tłumaczy prezes ZUS, chodzi zarówno o niepobieranie emerytury lub renty rodzinnej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i ich odpowiedników z systemu rolniczego (KRUS), zaopatrzeniowego dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych (w tym przypadku wykluczone są również odprawy) oraz sędziów i prokuratorów (uposażenia w stanie spoczynku oraz uposażenia rodzinne).

Szefowa ZUS podkreśla, że w razie spełniania tego podstawowego warunku katalog przychodów podlegających uldze jest dość szeroki. "Obejmuje bowiem zarówno przychody ze służby i pracy na etacie, jak i umów zlecenia czy działalności gospodarczej. Warunkiem jest jednak, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym" - wskazuje prof. Uścińska.

Ulga nie dotyczy zatem przychodów z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych), umów o dzieło oraz z praw autorskich (chyba że uzyskanych w ramach umowy o pracę), przychodów zwolnionych z podatku dochodowego ani takich, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

Suma przychodów zwolnionych z podatku dla pracującego seniora może wynieść do 85 528 zł rocznie. "Jeśli dana osoba jest opodatkowana według skali podatkowej, limit ten ma zastosowanie dopiero powyżej kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie. W takim przypadku limit ulgi PIT-0 wyniesie 115 528 zł" - dodaje prezes ZUS.

Prof. Uścińska zwraca uwagę, że "najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym". "Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości. Wynika to z opłacania nowych składek, corocznej waloryzacji oraz przyjmowania krótszego trwania życia do obliczeń" - wyjaśnia prezes Zakładu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes ZUS ulgami zachęca do opóźniania emerytury
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA