PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezes PGG: wartość postulatów płacowych związkowców powyżej 600 mln zł

  • Autor: pap/pt
  • 4 wrz 2019 7:23

Spełnienie przedstawionych przez związkowców z Polskiej Grupy Górniczej postulatów płacowych kosztowałoby spółkę ponad 600 mln zł - poinformował prezes PGG Tomasz Rogala, Podkreślił, że dla firmy priorytetem są inwestycje, na które PGG wydaje w tym roku ok. 3 mld zł.

Prezes PGG: wartość postulatów płacowych związkowców powyżej 600 mln zł
REKLAMA

1 sierpnia działające w tej największej górniczej firmie związki zawodowe skierowały do zarządu spółki cztery postulaty dotyczące kształtowania płac w firmie w czwartym kwartale tego roku oraz w roku 2020, kiedy - jak postulują - płace górników miałyby wzrosnąć o 12 proc.

"Żyjemy w konkretnej rzeczywistości planu techniczno-ekonomicznego, a przede wszystkim inwestycji. Obok tego żądania (związkowego- red.) mamy na biurku inwestycje, na które w tym roku wydajemy ok. 3 mld zł" - powiedział dziennikarzom prezes w kuluarach 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak mówił, pieniądze są inwestowane zarówno w nowe maszyny i urządzenia, jak i udostępnianie nowych pokładów węgla.

"Pokazaliśmy stronie społecznej, że wydatki na maszyny i urządzenia przyniosły ogromny spadek współczynnika awaryjności, czyli przestojów związanych z jakością sprzętu. Następuje całkowite odmłodzenie parku maszynowego - to tempo trzeba zachować" - powiedział Rogala, wskazując, iż równie istotne są tzw. inwestycje główne, czyli roboty udostępniające nowe złoża, zbrojenie szybów, poprawa podziemnej wentylacji itp.

"To są te rzeczy, na które w najbliższym czasie musimy wydawać pieniądze, ale one nie przeniosą się w krótkim terminie na zwrot w węglu i wartości za sprzedany węgiel" - wyjaśnił prezes PGG, tłumacząc potrzebę zapewnienia odpowiedniej puli środków na inwestycje.

"Jeśli mamy podejść do zgłoszonych postulatów w sposób rzetelny, to na pewno nie zrobimy tego w ciągu jakiegoś krótkiego czasu" - powiedział prezes, deklarując chęć dalszego dialogu ze stroną społeczną, także w sprawach płacowych. Przypomniał, że w tym roku załoga PGG otrzymała już nieplanowane wcześniej w budżecie spółki jednorazowe świadczenie, które kosztowało firmę ok. 72 mln zł.

Jednorazowe premie wynikały - jak powiedział prezes - z lepszego od oczekiwanego w ub. roku wyniku finansowego PGG, która zamknęła 2018 rok blisko 500-milionowym zyskiem netto. Rogala ocenił, że również w tym roku wynik PGG będzie dodatni, zaprzeczył jednak, by zysk netto mógł wynieść nawet 800 mln zł, jak szacował wcześniej publicznie jeden ze związkowców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PGG: wartość postulatów płacowych związkowców powyżej 600 mln zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA