PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Prezes Marek Dietl.: PPK i IKE przysłużą się warszawskiej giełdzie

Przy obecnej, wciąż słabej sytuacji demograficznej, sama emerytura z ZUS nam nie wystarczy. Musimy sami zatroszczyć się częściowo o naszą przyszłość - ocenia  prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl.

Prezes Marek Dietl.: PPK i IKE przysłużą się warszawskiej giełdzie
GPW prowadzi analizy w sprawie wielkości środków, które mogłyby wpłynąć na parkiet po starcie PPK (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o PPK od 1 lipca. Później, co pół roku, aż do stycznia 2021 r., do programu będą przystępować coraz mniejsze firmy.
  • GPW prowadzi analizy w sprawie wielkości środków, które mogłyby wpłynąć na warszawski parkiet po starcie Pracowniczych Planów Kapitałowych.
  • Wszyscy powinniśmy się włączyć w promowanie PPK, bo to jest szansa na dodatkową emeryturę w przyszłości, której nie powinniśmy zmarnować - przekonuje prezes GPW.

Jak stwierdził Marek Dietl GPW pozytywnie odbiera proponowane przez rząd zmiany zabezpieczeń emerytalnych - Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konta Emerytalne.

"Po pierwsze poprawiają one płynność na rynku, bo IKE mają dużo większą tzw. obrotowość portfela niż OFE, czyli częściej dokonują transakcji, częściej się dostosowują, są bardziej nastawione na aktywne poszukiwanie okazji inwestycyjnych. Druga zaleta to nowy napływ kapitału z PPK" - ocenił w rozmowie z PAP prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl pytany o nowe rozwiązania emerytalne proponowane przez rząd.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Mamy szereg zmian w systemie emerytalnym: OFE przekształcają się w IKE, PPK działać będą zaś jako noga kapitałowa zabezpieczenia emerytalnego. Sytuacja będzie wyglądać tak, że z jednej strony będziemy mieć rozwinięte zabezpieczenie społeczne w postaci ZUS, z drugiej strony dobrowolne oszczędzanie w postaci IKE i dodatkowo stworzymy rozwiązanie dobrowolne w postaci PPK, ze wsparciem państwa. Modelowo, dzięki temu rozwiązaniu, my płacimy 1/3, pracodawca 1/3 i 1/3 dopłaca nam państwo w naszych oszczędnościach" - powiedział.

"Wydaje się, że to najlepszy sposób zabezpieczenia emerytur. Szczególnie dotyczy to osób mniej zamożnych, ponieważ nominalne dopłaty państwa wynoszą 240 zł - to zwłaszcza dla nich ma duże znaczenie" - ocenił.

Szef GPW zwrócił uwagę, że przy wprowadzaniu IKE i PPK będą miały znaczenie rozwiązania szczegółowe.

"Bardzo ważne jest umożliwienie Funduszowi Rezerwy Demograficznej, do którego ma trafić część tych środków, większej alokacji na akcje (...). Również jest ważne, żeby ten fundusz miał możliwość pożyczania akcji i uzyskiwania z tego odsetek" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Prezes Marek Dietl.: PPK i IKE przysłużą się warszawskiej giełdzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Paweł 2019-06-29 12:26:10

    Takie sa prognozy. I jesli rzeczywiscie PPK się przyjmie to duża szansa na wyprowadzenie na prosta polskiego kapitału. Z roku na rok giełda a w tym polskie fundusze zaczną wreszcie na siebie pracowac co przysłuży się wszystkim. Wreszcie moze stopy procentowe Polaków pójdą w góre jak trzeba

  • iza 2019-06-28 10:47:12

    No i nie można zapominać że ppk najbardziej przysłuży się zwykłym obywatelom którzy będą chcieli odłożyć trochę grosza. Gospodarka wiadomo też ruszy, ale nie można zapominać że ppk jest głównie stworzone dla ludzi pracujących

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA