Prezes KHW liczy na kompromis ws. górniczych świadczeń

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) Zygmunt Łukaszczyk liczy na zawarcie kompromisu w sprawie zawieszenia niektórych górniczych świadczeń, co spółka tłumaczy trudną sytuacją ekonomiczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes KHW liczy na kompromis ws. górniczych świadczeń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lis 2014 20:14


Propozycje zarządu oznaczają utratę nawet jednej trzeciej miesięcznych zarobków - odpowiadają związkowcy, którzy organizują w kopalniach tzw. masówki, czyli spotkania informacyjne dla załóg.

Podczas masówek związkowcy informują pracowników o planach KHW dotyczących zawieszenia wypłaty części składników płac zapisanych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Według związkowców zarząd chce zawiesić m.in. nagrodę barbórkową, czternastą pensję, nagrody roczne, odprawy emerytalne, deputaty węglowe dla pracowników i emerytów, bilet z Karty Górnika oraz ekwiwalent za pomoce szkolne.

"Te składniki są znaczącą częścią wynagrodzeń górników z naszej spółki. Gdybyśmy wyrazili zgodę na ich zawieszenie, to ludzie straciliby miesięcznie nawet jedną trzecią swoich zarobków"- powiedział wiceprzewodniczący Solidarności w KHW Piotr Bienek.

Czytaj też: KHW też szuka oszczędności. Chce zawiesić część górniczych przywilejów

W piątek (7 listopada) przedstawiciele związków zawodowych z KHW po raz kolejny spotkają się z reprezentantami zarządu spółki. Od efektów tych rozmów związkowcy uzależniają swoje dalsze działania.

"Przede wszystkim chcemy uzyskać więcej informacji na temat sytuacji finansowej holdingu. Zamierzamy też rozmawiać o oszczędnościach, ale takich, których bezpośrednio nie odczuliby pracownicy. Na obcięcie płac załodze na pewno nie będzie zgody. Bo te elementy, które zarząd chce zabrać pracownikom, to nie są żadne przywileje. To są składniki wynagrodzeń" - podkreśla Bienek.

Czytaj też: Prezes JSW chce obciąć pensje mimo sprzeciwów. Związkowcy są oburzeni

Pytany w czwartek (6 listopada) przez dziennikarzy o propozycje zawieszenia niektórych świadczeń prezes Łukaszczyk odpowiedział, że nie chce komentować wstępnych uzgodnień. Liczy na zawarcie kompromisu, który pozwoli KHW "uzdrowić i postawić na tory". Sytuację KHW ocenił jako "bardzo trudną, ale nie beznadziejną".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

obseRwatoR 2014-11-07 14:12:22

to będzie tak na razie proponują zawiesić(czytaj zlikwidować) 14, Barbórkę , deputat, pomoce szkolne. Ralnie zabiorą 14, pomoceszkolne , deputat emerytom. Reszta zostanie wywalczona niby przez związki i tak wilk syty i owca cała. górnik się będzie cieszył że mu barbórki nie wzieli a związki brylowały ze coś wywalczyły a prezes KHW śmiał że za ciula zrobił wszystkich.