×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Presja płacowa w Polsce jest największa w Europie

– Presja inflacyjna jeszcze mocniej wpływa na oczekiwania pracowników. Czynnik wynagrodzeniowy to 80 proc. decyzji pracowników w Polsce. To najwyższy odsetek w Europie, nigdzie indziej nie ma takiej presji płacowej – podkreśla Joanna Brzyska, regional manager Randstad Staffing. – Drugim ważnym czynnikiem jest przyjazne środowisko pracy – dodaje.

Presja płacowa w Polsce jest największa w Europie
Presja inflacyjna jeszcze mocniej wpływa na oczekiwania pracowników (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Ważne jest zwiększenie wydajności, co pozwala podnieść pensje, po drugie dobre konstruowanie ścieżek kariery dla pracowników.
  • Pracownicy chcą wiedzieć, jak ich praca zmienia świat – zaczyna to być dla nich istotne.
  • Inżynierowie będą wciąż bardzo potrzebni, ale ich profil mocno się zmieni.

Czynnik wynagrodzeniowy to 80 proc. decyzji pracowników

Joanna Brzyska, regional manager Randstad Staffing, zwraca uwagę na utrzymanie pracowników. – Problem rotacji jest dynamiczny, trochę przyhamowała go pandemia, teraz na całym świecie mówi się o wielkim eksodusie pracowników – mówi Joanna Brzyska.

Co zrobić, by utrzymać pracowników? W jej ocenie czynnikami determinującymi dla wyboru pracodawcy są wynagrodzenie i benefity. – Tej rzeczywistości nie zmienimy. Presja inflacyjna jeszcze mocniej wpływa na oczekiwania pracowników. Czynnik wynagrodzeniowy to 80 proc. decyzji pracowników w Polsce. To najwyższy odsetek w Europie, nigdzie indziej nie ma takiej presji płacowej – podkreśla Joanna Brzyska. – Drugim ważnym czynnikiem jest przyjazne środowisko pracy – dodaje.

Czytaj też: "Fajny zawód, ale nie dla mnie". Przez stereotypy tracimy szansę na przyszłościowe zajęcie

Stanisław Motylski, dyrektor generalny zakładu Flex w Tczewie, zwraca uwagę, że rotacja w zakładach Flex w Polsce to 5 proc., natomiast w Izraelu to ok. 20 proc.

– Bardzo poważnego problemu z rotacją nie mamy, ale to może się zmienić – wskazuje Stanisław Motylski.

Czesław Rokicki, customer focus team manager w Lacroix Electronics w Kwidzynie, wyjaśnia, że lokalny rynek pracy jest bardzo mały. – Najtrudniej o kadrę inżynierską i projektową. Problemem jest wyedukowanie inżynierów, którzy często przychodzą bez umiejętności. Kiedy zdobędą kwalifikacje, zdarza się, że odchodzą. Rotacja jest duża wśród inżynierów. Rosną oczekiwania płacowe – wyjaśnia przedstawiciel Lacroix Electronics.

Dla pracownika ważny jest cel

W ocenie Stanisława Motylskiego ważne jest zwiększenie wydajności, co pozwala podnieść pensje, po drugie dobre konstruowanie ścieżek kariery dla pracowników.

– Pracownicy chcą wiedzieć, jak ich praca zmienia świat – zaczyna to być dla nich istotne – podkreśla Motylski i dodaje, że miękkie czynniki, które nie są dużym kosztem dla firmy, stanowią dużą wartość dla pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Presja płacowa w Polsce jest największa w Europie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aga 2022-06-03 14:03:50

    Firmy zalegają pieniądze , płacą na raty tłumacząc się że im wzrosły prądy i gazy. A w internecie czytasz farmazony że jest presją płacowa.

  • Julek. 2022-06-03 13:59:15

    Jaka niby presja płacowa. Właśnie zaczyna się stagflacja. Duża inflacja, przy braku rosnących pensji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA