PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wynagrodzenia w Polsce w 2018 r. Jakie będą?

Poznaj opinię Beaty Jaźwiec z Citi Handlowego, Tomasza Miłosza z PwC, Moniki Smulewicz z Grant Thornton, Tomasza Szpikowskiego z Bergman Engineering, Karola Raźniewskiego z EY i wielu innych ekspertów z branży HR. Zapytaliśmy 11 osób, czy w 2018 r. wzrośnie presja płacowa ze strony pracowników i jak firmy będą sobie z nią radzić. Zobaczcie, jakie są prognozy

- Dostępne dane potwierdzają, że polska gospodarka weszła w fazę tzw. boomu. Wzrost płac zatem należy zaakceptować. Trudno bowiem dostrzec czynniki, które mogłyby ten trend powstrzymać. Popyt na pracowników dynamicznie rośnie, przy czym liczba osób w wieku produkcyjnym spada. To może nie dotyczyć wszystkich branż w takim samym stopniu, ale z całą pewnością są takie branże, które staną przed wyzwaniem aktywizacji zawodowej osób pozostających poza rynkiem pracy; inne – przed wyzwaniem konkurowania o pracowników z pracodawcami z całej UE. W obu przypadkach – wzrost płac jest nieuchronny. Pozyskanie utalentowanych specjalistów z rynku kosztuje i będzie kosztowało jeszcze więcej. Dzisiaj trudno już bowiem mówić o polskim rynku pracy, bo dla pracowników – szczególnie utalentowanych – rynek znacznie wykracza poza granice naszego kraju. O polskich ekspertów ds. nowych technologii, IT czy ekspertów finansowych konkurujemy już nie tylko z pracodawcami z Polski. 

Z drugiej strony systematycznie zmienia się także struktura naszego rynku pracy. Postępująca digitalizacja, automatyzacja procesów sprawia, że systematycznie część czynności procesowych będzie eliminowana. Procesy twórcze i decyzyjne zapewne nadal należeć będą do ludzi, ale wiele zadań zostanie zautomatyzowanych. Eksperci Citi szacują, że 80 proc. miejsc pracy w transporcie i logistyce jest zagrożonych automatyzacją, ponieważ rosnąca liczba samobieżnych ciężarówek i coraz większa automatyzacja magazynów prowadzą do likwidacji miejsc pracy w obszarze dostaw i realizacji zamówień. Niemal dwie trzecie stanowisk kasjerskich i związanych ze sprzedażą prawdopodobnie będzie zastąpionych przez samodzielne rozwiązania technologiczne. I ten kierunek może okazać się sposobem pracodawców na poradzenie sobie z presją płacową. Nie oczekiwałabym tutaj rewolucji, bo raczej mieć będziemy do czynienia z procesem. Zmieniać się zatem będą warunki płacowe, jak i profil poszukiwanych pracowników – podkreśla Beata Jaźwiec, szefowa pionu zarządzania kadrami w Citi Handlowy. (Fot. mat. pras.)

REKLAMA

    

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenia w Polsce w 2018 r. Jakie będą?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA