PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Premia dla pracowników Tauronu Wydobycie

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 18 lip 2017 13:19

W spółce Tauron Wydobycie pracownicy w roku 2017 i 2018 na podwyżki nie mają co liczyć. W ramach rekompensaty otrzymają jednak jednorazową premię. Jej wysokość określa podpisane 13 lipca porozumienie płacowe.

Premia dla pracowników Tauronu Wydobycie
Adobe Stock
REKLAMA

W spółce Tauron Wydobycie zatrudnionych jest ok. 6,5 tysiąca osób. Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, wysokość jednorazowej premii dla nich została uzależniona od liczby dni przepracowanych przez poszczególnych pracowników od początku tego roku (za każdy przepracowany dzień będzie to 15,40 zł, przy czym od 1 stycznia do 30 czerwca dni roboczych było 125).

- Takie zasady podziału premii są nie tylko sprawiedliwe, ale także motywacyjne. Utrzymujemy się z wydobycia węgla, pracownicy, którzy mieli wpływ na realizację zadań i przepracowali więcej dni, dostaną więcej pieniędzy – wyjaśnia Waldemar Sopata, przewodniczący Rady Społecznej, działającej w Grupie Tauron Polska Energia i szef „S” w spółce Tauron Wydobycie. Jak zapowiada, premia zostanie przelana na konta pracowników do 28 lipca.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wypłata jednorazowej premii to efekt porozumienia, zawartego 8 czerwca między prezydium Rady Społecznej Tauron Polska Energia a zarządem spółki. Potraktowano w nim wypłatę premii jako swego rodzaju rekompensatę za brak podwyżki wynagrodzeń w roku 2017. Zgodnie z zapisami porozumienia ramowego, jednorazową premię pracownicy Grupy Tauron otrzymają także w przyszłym roku, natomiast w IV kwartale 2018 roku rozpoczną się negocjacje dotyczące wzrostu płac zasadniczych w 2019 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premia dla pracowników Tauronu Wydobycie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA