Premia dla pracowników: Mężczyźni otrzymują większe premie. I to dwukrotnie

• Średnia wysokość premii, jaką otrzymują pracownicy w ciągu roku to 4709 zł brutto.
• Stanowi to 11 proc. rocznego wynagrodzenia.
• Jak wynika z badań wyższą premię otrzymują mężczyźni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Premia dla pracowników: Mężczyźni otrzymują większe premie. I to dwukrotnie

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

28 kwi 2016 12:32


Otrzymywanie premii zadeklarowała co piąta osoba biorąca udział w ankiecie serwisu MonsterPolska.pl. W podziale na płeć było to 17 proc. spośród ankietowanych kobiet oraz 23 proc. mężczyzn. I to właśnie panowie mogą pochwalić się tym, że nie tylko otrzymują premie częściej, ale również tym, że są ich premie są wyższe - i to dwukrotnie.

Średnia wartość „męskiej” premii wynosi 6057 zł brutto rocznie, co stanowi ok. 12 proc. całości wynagrodzenia. W przypadku kobiet zadeklarowana kwota wyniosła znacząco mniej: 2563 zł brutto, co odpowiada ok. 7 proc. całkowitego rocznego wynagrodzenia.

- Te dysproporcje wynikają z dwóch czynników. Przede wszystkim kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej, a to przekłada się również na wysokość otrzymywanych premii. Drugi aspekt wynika z uwarunkowań psychologicznych. Mężczyznom nadal łatwiej przychodzi „dopominanie" się o swoje – wyjaśnia Bartosz Struzik, ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Czytaj też: Premie w kancelarii prezydenta: Andrzej Duda wypłacił pracownikom nagrody

Co ciekawe, takie różnice pojawiają się nie tylko w naszym kraju. W analogicznej ankiecie przeprowadzonej w Czechach, na Słowacji oraz w Finlandii premie zadeklarowane przez panie również były wyraźnie niższe. Światełkiem z tunelu może być jednak fakt, że w Finlandii to kobiety otrzymują premię częściej, bo aż w 60 proc. przypadków. Podczas gdy takim dodatkiem do pensji mógł pochwalić się jedynie co piąty Fin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.