PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prawie połowy Polaków nie stać na rozrywki

  • Autor: PAP/JP
  • 27 paź 2022 11:43

51 proc. Polaków martwi się osobistą sytuacją finansową, ale stres z tym związany zmalał wobec poprzedniego badania. Obawy covidowe spadły, ale wzrosło zaniepokojenie ogólnym stanem zdrowia ankietowanych - wynika z badania Deloitte Global State of the Consumer Tracker.

Prawie połowy Polaków nie stać na rozrywki
51 proc. Polaków martwi się osobistą sytuacją finansową (fot. Nik Shuliahin/Unsplash)
REKLAMA
  • Osobista sytuacja finansowa jest najczęstszym powodem do zmartwienia Polaków, ale we wrześniu odsetek takich opinii spadł znacząco w porównaniu do wcześniejszego miesiąca.
  • Jednocześnie wyraźnie mniej konsumentów deklaruje odkładanie na później większych zakupów - wynika z opublikowanej w czwartek, ostatniej edycji badania Global State of the Consumer Tracker, opracowanego przez firmę doradczą Deloitte.
  • Przeprowadzona pod koniec września 35. edycja Deloitte Global State of the Consumer Tracker to pierwsza wersja odświeżonego badania, uzupełnionego o szereg nowych pytań dotyczących zwyczajów zakupowych i preferencji konsumenckich - podał Deloitte.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że zmienia się też nastawienie do kwestii zdrowotnych - o 5 p.p. zmalał odsetek osób obawiających się pandemii Covid-19, ale martwiących się ogólnie o swoje zdrowie przybyło o 9 p.p. w porównaniu do sierpnia tego roku. Konsumenci nie zapominają też o wyzwaniach klimatycznych i aż 59 proc. deklaruje, że spowodowało to zmianę ich zachowań - najczęściej ograniczają marnowanie żywności oraz oszczędzają prąd i wodę.

Czytaj też: Jest szansa na dodatkowy dzień urlopu co miesiąc. Sam premier zabrał głos

Przeprowadzona pod koniec września 35. edycja Deloitte Global State of the Consumer Tracker to pierwsza wersja odświeżonego badania, uzupełnionego o szereg nowych pytań dotyczących zwyczajów zakupowych i preferencji konsumenckich - podał Deloitte.

Polacy martwią się już nie tylko o własne finanse

"W odświeżonej edycji badania w szczególny sposób uwzględniliśmy aspekty ekonomicznej sytuacji konsumentów, a także wpływu stanu gospodarki na ich nastroje. Ogólnie jest to powodem do niepokoju już dla co trzeciego ankietowanego, co pokazuje, że po okresie uzasadnionej zwiększonej troski o stan przede wszystkim własnych finansów, Polacy zaczynają dostrzegać szerszą perspektywę globalnego kryzysu ekonomicznego" - wyjaśnił Bartosz Bobczyński, partner, lider Consumer Industry Deloitte w Polsce, cytowany w informacji.

Czytaj też: 500+ nie dla każdego

Jednocześnie wskazał, że po okresie wzrostu obaw w wielu obszarach, wrzesień przyniósł uspokojenie, a pogorszenie nastrojów dotyczy jedynie oceny ogólnego stanu zdrowia uczestników ankiety.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawie połowy Polaków nie stać na rozrywki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA