×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prawie 600 pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego rozważa pozew sądowy

 • Autor: PAP/AKC
 • 30 sty 2023 16:39

Prawie 600 pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie rozważa pozew sądowy w związku z tym, że pracodawca nie uznaje ich magisterskich kwalifikacji, co wpływa na obniżenie wynagrodzenia. Placówka jest po kontroli inspekcji pracy, która nie stwierdziła nieprawidłowości.

Prawie 600 pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego rozważa pozew sądowy
Od 1 lipca 2022 r. minimalne wynagrodzenie dla pielęgniarek i położnych z tytułem magistra, z wymaganą specjalizacją, wzrosło do 7304,66 zł z 5477,52 zł (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W lipcu weszły w życie zapisy ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia. Wzrost wynagrodzeń zależy od kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku, wcześniej zależał od kwalifikacji, niezależnie od stanowiska.
 • Dyrektorzy części placówek w kraju nie wypłacili podwyżek, uznając, że tytuł magistra nie jest potrzebny na danym stanowisku.
 • "W moim szpitalu prawie 600 pielęgniarek jest gotowych do wejścia na drogę sądową, aby wywalczyć swoje prawo do godnego wynagrodzenia" - powiedziała Patrycja Błaszczyk, pielęgniarka ze Szpitala Uniwersyteckiego (SU) w Krakowie, na konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek przez małopolskich polityków Koalicji Obywatelskiej.

"Do 30 czerwca 2022 r. dyrekcja szpitala uznawała nasze kwalifikacje, jeśli chodzi o stopień magistra pielęgniarstwa. Po tym czasie jesteśmy traktowane, jakbyśmy miały tylko stopień licencjata pielęgniarstwa, choć specjalizacje nadal są uznawane. Jesteśmy Szpitalem Uniwersyteckim. Zawsze nas zachęcano do kształcenia się. My chcemy, aby nasze wykształcenie było nadal uznawane" - powiedziała przedstawicielka pielęgniarek z SU.

Dodała także, że przed lipcem 2022 NFZ wypłacał szpitalowi imiennie środki na wynagrodzenie dla pielęgniarek, a teraz szpital otrzymuje te środki niespersonalizowane i co za tym idzie - jak oceniła pielęgniarka - mogą one być "dobrowolnie wydatkowane przez kierownictwo szpitala".

"Większość z pielęgniarek zdobyła swoje wykształcenie na własny koszt w wolnym czasie. Jest to najbardziej deficytowa grupa. Dziwię się postawie dyrektorów placówek medycznych, jest ich w Małopolsce 15, że w taki sposób interpretują przepisy" - mówił poseł PO Marek Sowa.

Posłowie zapowiadają interwencję ws. zmiany podejścia do kwestii wynagrodzeń pielęgniarek

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Prawie 600 pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego rozważa pozew sądowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anna 2023-01-30 17:46:50

  Najlepiej jakby złożyły wypowiedzenia. Od lat brakuje pieniędzy dla pielęgniarek. Jestem osobą chorą i częstą pacjentką szpitala. Jak widzę na dyżurze dwie czasem trzy pielęgniarki i zastęp lekarzy którzy tylko na kilka minut pojawiają się przy pacjencie to rozumiem rozżalenie pielęgniarek i wielką niesprawiedliwość w wynagrodzeniu za pracę. One ukończyły te same studia, mają taką samą wiedzę medyczną a często kilka specjalizacji niestety wypłaty mają kilka razy niższe. Kocham pielęgniarki.

  • Monika 2023-01-30 18:01:46

   Bardzo pięknie Pani napisała, Panu Aniu. Dziękuję i życzę zdrowia 😘

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA