Prawda o zarobkach słowackich lekarzy

W związku z informacjami w polskich mediach o akceptacji przez słowacki parlament wzrostu wynagrodzeń lekarzy słowackich do 3 średnich krajowych, OZZL zwrócił się do kolegów ze słowackiego związku zawodowego lekarzy (LOZ) o informacje, jak rzeczywiście wyglądają zarobki lekarzy na Słowacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawda o zarobkach słowackich lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: OZZL/ Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

11 lip 2013 14:36


- Sytuacja dotycząca płac lekarzy na Słowacji jest następująca: po trudnych negocjacjach, w których wynegocjowano podwyżkę płacy minimalnej dla lekarza, uzyskano obecnie  1,2  średniej krajowej dla lekarza bez specjalizacji, co wynosi około  940 euro miesięcznie, a dla lekarza ze specjalizacją 1,9 średniej krajowej, czyli 1490 euro miesięcznie - odpowiedział Pavel Oravec, wiceprzewodniczacy związku.

Dodaje, że jest to wynagrodzenie podstawowe, bez dyżurów. - Podawane w polskich mediach wynagrodzenie lekarzy na Słowacji jest nieprawdziwe. Dane o wysokości płac lekarzy w wysokości 2400 euro rozpowszechnia Ministerstwo Zdrowia Słowacji w formie kampanii medialnej dla społeczeństwa. Nie informuje przy tym, że na sumę tę składa się wynagrodzenie podstawowe, wynagrodzenie za dyżury lekarskie w liczbie 7 miesięcznie, nadgodziny, premie, i jest to wynagrodzenie brutto. Prawdziwe pensje lekarzy zostały podane powyżej.

Wiceprzewodniczący LOZ informuje, że w podpisanym ze stroną rządową Memorandum związek zawodowy lekarzy wynegocjował dalszy wzrost wynagrodzeń, który powinien nastąpić już od 1 stycznia 2013 r. (1,25  średniej krajowej dla lekarza bez specjalizacji i 2,3 średniej krajowej dla lekarza ze specjalizacją), ale strona rządowa nie wywiązała się ze zobowiązań.

Po kolejnych negocjacjach wyrażono zgodę na wzrost wynagrodzeń lekarzy od 1 stycznia 2014 - 1,25 i 2,1 średniej krajowej, a od 2015 roku do 2,3 średniej krajowej dla lekarza specjalisty. Poprzednio, w 2011 roku lekarze negocjowali wynagrodzenia na poziomie 1,5 i 3,0 średniej krajowej, ale nie udało się wynegocjować wtedy takich warunków. Uzyskana podwyżka płac traktowana jest jako minimalne roszczenia płacowe lekarzy. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej na Słowacji wynosi obecnie 786 euro.

- Parlament słowacki przyjął niezwykle restrykcyjne, nie spotykane w innych krajach Unii Europejskiej prawo pozwalające karać lekarzy za odmowę podjęcia pracy więzieniem w wymiarze od 2 do 5 lat, oraz pozwalające odebrać prawo wykonywania zawodu lekarzowi decyzją administracyjną Ministra Zdrowia na dwa lata - dodaje Oravec. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.