Pracodawcy, wykorzystując nowe przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej, będą mogli uniknąć wypłat rekompensat za prąd czy energię pracownikom zatrudnionym na część etatu, którzy zdecydują się pracować w domu.

Już 7 kwietnia 2023 roku wejdą w życie przepisy nowelizacji Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawca, w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub samym pracownikiem, będzie mógł wprowadzić całkowity lub hybrydowy model pracy zdalnej. W takim przypadku pracownikowi zatrudnionemu w tym modelu będzie przysługiwała od pracodawcy rekompensata za prąd czy internet.
Nowe przepisy umożliwią także pracownikowi wnioskować o okazjonalną pracę zdalną przez 24 dni w roku. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy, również zatrudnieni na część etatu. W przypadku tych ostatnich może się jednak okazać się, że taki wymiar jest wystarczający i nie trzeba obejmować ich zwykłą pracą zdalną, która wiąże się z wypłatą ryczałtów, pisze Business Insider. W przypadku okazjonalnej pracy zdalnej wypłata wspomnianej rekompensaty nie jest bowiem konieczna.

KOMENTARZE (0)