×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik na kwarantannie. Co z jego wynagrodzeniem?

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 14 sie 2020 9:55

Zakłady pracy to jedne z największych ognisk koronawirusa w Polsce. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia pracownika, gdy ten przebywa na kwarantannie? Za ten czas przysługuje zasiłek chorobowy. Co nie oznacza, że każdy pracownik na kwarantannie go otrzyma.

Pracownik na kwarantannie. Co z jego wynagrodzeniem?
Czas, w którym ubezpieczony przebywa w kwarantannie, traktuje się jak okres niezdolności do pracy. (fot. Christo Anestev z Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że na obowiązkowej kwarantannie z powodu możliwości zarażenia COVID-19 w Polsce przebywało od początku pandemii 108 677 osób. Ich liczba cały czas rośnie.
 • O skierowaniu na przymusową kwarantannę może decydować państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny.
 • Pracownik w tym czasie nie świadczy pracy w swoim zakładzie pracy, chyba że została mu powierzona praca zdalna. 
 • Jak wygląda kwestia wynagrodzenia osób, które nie mogą pracować będąc na kwarantannie? 

Jak dla śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" tłumaczą prawnicy z CDO24 Centrum Ochrony Prawnej, czas, w którym ubezpieczony przebywa w kwarantannie, traktuje się jak okres niezdolności do pracy, nawet jeśli osoba w niej przebywająca nie zachoruje.

- Za okres kwarantanny lub izolacji z powodu koronawirusa przysługuje, na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego, wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy. Świadczenie wypłaca płatnik składek (np. pracodawca) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy jest przyznawany w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, czyli w przypadku pracownika - 80 proc. wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy. Co więcej, w przypadku, gdy decyzja inspektora sanitarnego dotyczy dziecka, to rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe - wyjaśniają eksperci.

Czytaj więcej: Koronawirus a prawo pracy. Co może pracodawca, a co wolno pracownikowi?

Jednocześnie zaznaczają, że problem może stanowić wykazanie przed ZUS tytułu, na podstawie którego odbywano kwarantannę. Prostą sytuację mają osoby, które mają decyzję inspekcji sanitarnej, dokument ten jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Decyzja sanepidu jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego czy to od pracodawcy, czy od ZUS-u. Może zostać dostarczona płatnikowi składek lub do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Pracownik na kwarantannie. Co z jego wynagrodzeniem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • marcin 2020-11-24 15:38:40

  A nauczycielom i innym darmozjada np w teatrach,kto płaci za siedzenie w domu??? Piszecie głupoty. Chory ma L4 , a jak ktoś zdrowemu nie pozwala pracować, to powinni mu płacić jak innym darmozjadom czyli 100%. Prawo powinno być jednakowe dla wszystkich obywateli. Jak można zdalnie pracować ?? Ludzie pomyślcie teleporady nauka zdalna może mechanicy samochodowi zdalnie zaczną naprawiać?? Farsa i tyle

  • bc 2020-12-14 19:32:56

   Panie Marcinie jak pan nie wie co to znaczy zdalnie pracować proszę sprawdzić w wikipedii. o jakich darmozjadach tu mowa?!!!

 • Jola 2020-10-08 13:55:35

  To nie jest choroba dotycząca pracownika lecz jest na nią skazany więc dlaczego ma obniżone wynagrodzenie nie chcę takiej kwarantanny gdy nie starczy na życie po opłaceniu rachunków ale nikt jeszcze o tym nie pomyślał szczególnie rządzący.

  • Ewa 2020-10-11 21:09:48

   Rządzących nie interesuje pracownik, ponieważ ich pensja nawet w przypadku 80% jest na tyle wysoka, że mogą sobie pozwolić na zwolnienie lekarskie lub zasiłek.

   • slawek 2020-10-14 17:12:27

    to nie rzadzący tobie płacą za czas kwarantanny , tylko pozostali pracujący. Wiec spytaj pracujących ile by chceli płacic komuś za czas kwarantanny .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA