-
- •14 sie 2020 9:55
Zakłady pracy to jedne z największych ognisk koronawirusa w Polsce. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia pracownika, gdy ten przebywa na kwarantannie? Za ten czas przysługuje zasiłek chorobowy. Co nie oznacza, że każdy pracownik na kwarantannie go otrzyma.

- Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że na obowiązkowej kwarantannie z powodu możliwości zarażenia COVID-19 w Polsce przebywało od początku pandemii 108 677 osób. Ich liczba cały czas rośnie.
- O skierowaniu na przymusową kwarantannę może decydować państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny.
- Pracownik w tym czasie nie świadczy pracy w swoim zakładzie pracy, chyba że została mu powierzona praca zdalna.
- Jak wygląda kwestia wynagrodzenia osób, które nie mogą pracować będąc na kwarantannie?
Jak dla śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" tłumaczą prawnicy z CDO24 Centrum Ochrony Prawnej, czas, w którym ubezpieczony przebywa w kwarantannie, traktuje się jak okres niezdolności do pracy, nawet jeśli osoba w niej przebywająca nie zachoruje.
- Za okres kwarantanny lub izolacji z powodu koronawirusa przysługuje, na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego, wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy. Świadczenie wypłaca płatnik składek (np. pracodawca) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy jest przyznawany w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, czyli w przypadku pracownika - 80 proc. wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy. Co więcej, w przypadku, gdy decyzja inspektora sanitarnego dotyczy dziecka, to rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe - wyjaśniają eksperci.
Czytaj więcej: Koronawirus a prawo pracy. Co może pracodawca, a co wolno pracownikowi?
Jednocześnie zaznaczają, że problem może stanowić wykazanie przed ZUS tytułu, na podstawie którego odbywano kwarantannę. Prostą sytuację mają osoby, które mają decyzję inspekcji sanitarnej, dokument ten jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Decyzja sanepidu jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego czy to od pracodawcy, czy od ZUS-u. Może zostać dostarczona płatnikowi składek lub do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.


KOMENTARZE (5)