PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicze Plany Kapitałowe wciąż niewiadomą dla większości Polaków

  • Autor: aw/pap
  • 29 paź 2019 16:52

65 proc. Polaków nie zdecydowało, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie - wynika z raportu nt. badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Pracownicze Plany Kapitałowe wciąż niewiadomą dla większości Polaków
Polacy są zmęczeni ciągłymi zmianami w systemie emerytalnym (fot.fotolia)
REKLAMA

"Aż 65 proc Polaków nie wie, jaką decyzję podejmie w sprawie partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co czwarty (25 proc.) uważa, że PPK ma więcej zalet niż wad, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - napisano w komunikacie IZFiA.

Zdaniem wiceprezes Izby Małgorzaty Rusewicz, kluczowe dla sukcesu PPK są działania edukacyjne nie tylko podkreślające zalety rozwiązania, lecz także przybliżające Polakom mechanizmy funkcjonowania rynku kapitałowego, prowadzone szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 70 proc. potencjalnych uczestników PPK.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego

Jak wynika z badań, większość (65 proc.) pracujących Polaków nie podjęła jeszcze decyzji, czy skorzysta z PPK, czy złoży rezygnację z tej formy oszczędzania. Chęć wspólnego inwestowania pieniędzy na przyszłość z pracodawcą i państwem zadeklarowało 18 proc. respondentów, zaś 17 proc. planuje wycofać się z uczestnictwa w programie.

Poinformowano, że co czwarty badany zgodził się ze stwierdzeniem, że PPK ma więcej zalet niż wad, a co piąty miał odmienne zdanie, większość (54 proc.) miała jednak kłopoty z oceną programu. Jako główne zalety przywoływane były: możliwość odłożenia dodatkowych środków do wykorzystania na emeryturze (63 proc. odpowiedzi), otrzymanie wkładu finansowego od pracodawcy (61 proc.) oraz od państwa (60 proc.). Z kolei najczęściej wskazywanymi wadami były: obniżenie wynagrodzenia (75 proc.), brak zaufania (69 proc.) oraz obawa o opłacalność tej formy oszczędzania na przyszłość (69 proc.).

"Polacy są zmęczeni ciągłymi zmianami w systemie emerytalnym. Ostatnia reforma i planowane zmiany dotyczące m.in. transferu kapitału z OFE do ZUS lub TFI sprawiły, że spora część z nas boi się zbiorowego oszczędzania, a to w połączeniu z niskim poziomem wiedzy ekonomicznej wśród Polaków nie służy wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych" - ocenia Rusewicz cytowana w raporcie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pracownicze Plany Kapitałowe wciąż niewiadomą dla większości Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • mylokja 2019-11-17 21:38:25

    Nie chce mi sie zbytnio wierzyć aby te dane były prawdziwe. Też tak myślałam , ale jak zobaczyłam że w naszej firmie ludzie po wstąpieniu nie mają wcale zamiaru sie wypisywac,bo dotarło do większości ze tylko mogą na tym zyskać. To wydaje mi się ze nie wszystko jest tak jak pisza.

  • panienka 2019-11-09 15:19:27

    To raczej przykre dane. Bo jak mozna sie nie interesowac swoja emerytura??? Ok - czasu jeszcze jest, ale latka leca i co komu tak naprawde szkodzi nie wypisywac sie z programy zwlaszcza ze sa doplaty od pracodawcy...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA