PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicze Plany Kapitałowe nieprędko zyskają popularność. "Potrzeba nawet osiem lat"

  • Autor: PAP/JS
  • 3 wrz 2019 18:56

Upowszechnienie Pracowniczych Planów Kapitałowych powinno zająć sześć do ośmiu lat - ocenił na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PFR Paweł Borys. Jak dodał, na początek liczy na ok. 50 proc. partycypację.

Pracownicze Plany Kapitałowe nieprędko zyskają popularność. "Potrzeba nawet osiem lat"
Rocznie Polacy tracą ok. 10 mld zł trzymając pieniądze w gotówce i na nieoprocentowanych rachunkach (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Rocznie Polacy tracą ok. 10 mld zł trzymając pieniądze w gotówce i na nieoprocentowanych rachunkach - podkreślał Borys, wskazując, że Plany są znacznie bardziej efektywnym sposobem na oszczędności. PPK mogą wchłonąć ok. 30 proc. całości prywatnych oszczędności - ocenił.

Jak mówił Borys, w zasadzie wszystkie czynniki przemawiają za tym, aby na PPK się zdecydować. Przyznał jednocześnie, że są ludzie, którzy "boją się powtórki z OFE" i argumenty za Planami do nich nie przemawiają. Zmiana tego nastawienia będzie wymagać czasu. Ludzie będą się przekonywać, gdy program będzie stabilnie pracował przez kilka lat - ocenił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"To będzie długi marsz, na początek mam nadzieję na partycypację rzędu 50 proc." - mówił Borys. Zaznaczył, że w bogatych krajach udział w tego typu programach jest w przedziale 60-90 proc. Jego zdaniem, w ciągu kilku lat wskaźnik partycypacji w Polsce mógłby sięgnąć 60-70 proc.

Czytaj też: Zerowy PIT dla młodych a PPK. Czy podatek przekona młodych do oszczędzania?

Prezes PFR zwrócił uwagę, że udział PPK zabezpiecza dochód w momencie, gdy pracownik przechodzi na emeryturę i przestaje zarabiać. Borys wskazywał, że nawet jeżeli dana osoba ma jakiś majątek, np. mieszkanie, to w takim momencie staje się ono kosztem, powstaje problem pokrycia bieżących wydatków.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreślała, że absolutnie należy upowszechniać wiedzę o możliwościach emerytur z systemu publicznego. "Przed nami ogromne zadanie informowania, że stopa zastąpienia będzie malała" - zaznaczyła.

Jak przypomniała Uścińska, z analiz ZUS wynika, że ok. 2035-2040 r. na emeryturę przejdzie pokolenie wyżu lat 80., a ok. 2040 r. stopa zastąpienia spadnie poniżej 40 proc. Źródła emerytur muszą być dywersyfikowane - oceniła prezes ZUS. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicze Plany Kapitałowe nieprędko zyskają popularność. "Potrzeba nawet osiem lat"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA