PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicze Plany Emerytalne orężem w walce o załogę. Co na tym zyskują pracodawcy?

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), od blisko dwóch lat zainteresowanie Pracowniczymi Planami Emerytalnymi ciągle rośnie. - Wybór PPE stanowi formę dodatkowego świadczenia pracodawcy na rzecz pracownika, tym samym może być orężem w walce o pozyskanie nowych lub utrzymanie obecnych pracowników - komentuje Agnieszka Nowak-Błaszczak z kancelarii Wolf Theiss.

Pracownicze Plany Emerytalne orężem w walce o załogę. Co na tym zyskują pracodawcy?
PPE i PPK spełniają podobne funkcje, ale zasadniczą różnicą jest fakt, że pierwszy z programów nie obciąża pracowników, a całe koszty przerzucone są na pracodawcę. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według danych KNF, 3 października 2019 r. funkcjonowało 1639 Pracowniczych Planów Emerytalnych (PPE). To o 409 więcej niż pod koniec 2018 r.
  • W samym 2018 r. przybyło 177 firm, w których założono PPE.
  • PPE obciąża wyłącznie pracodawcę, jeśli pracownik nie zadeklaruje dobrowolnej składki - w tym należy upatrywać podstawową zaletę PPE.

W 2018 r. Pracownicze Plany Emerytalne (PPE) zyskały na popularności. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat liczba uczestników PPE wzrosła netto o 100 tys. osób, przy jednoczesnym przyroście liczby działających programów o 150 programów. Na tym tle rok 2018 jest wyjątkowy. Liczba PPE zwiększyła się aż o 177 działających programów (pod koniec 2018 r. działało 1230 programów) i 30,1 tys. uczestników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na tym jednak nie koniec. Według danych KNF, 3 października 2019 r. funkcjonowało 1639 PPE. To o 409 więcej niż pod koniec 2018 r.

- Część pracodawców, chcąc uniknąć wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, postawiła na PPE, które wymagają obowiązkowej składki jedynie po stronie pracodawcy. PPE to również rozwiązanie funkcjonujące od wielu lat na rynku, co pozwala ocenić jego efekty, np. wyniki inwestycyjne oferowanych funduszy. Kolejnym istotnym czynnikiem może być dobra koniunktura na rynku pracy, skłaniająca część przedsiębiorstw do oferowania dodatkowych świadczeń pracownikom - mówi Damian Olko, ekspert w zespole ds. analiz ekonomicznych Deloitte.

PPE i PPK spełniają podobne funkcje, ale zasadniczą różnicą jest fakt, że pierwszy z programów nie obciąża pracowników, a całe koszty przerzucone są na pracodawcę. Poza tym środki w PPE są własnością pracownika, podlegają dziedziczeniu, a po ukończeniu 60. roku życia można je wypłacić w całości, bez 19-proc. podatku. Natomiast w przypadku PPK w wieku 60 lat bez podatku można wypłacić 25 proc. jednorazowo, a 75 proc. otrzymywać w ratach przez 10 lat. Co istotne, by uzyskać prawo do zwolnienia z obowiązkowego PPK, do PPE musi przystąpić 25 proc. pracowników. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicze Plany Emerytalne orężem w walce o załogę. Co na tym zyskują pracodawcy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA