Pracownicy zaczynają odczuwać w portfelach owoce wzrostu gospodarczego

- Polscy pracownicy powoli zaczynają odczuwać w portfelach owoce wzrostu gospodarczego. Świadczy o tym systematyczny wzrost wynagrodzeń przy stosunkowo niskiej inflacji - twierdzi Witold Michałek, ekspert BCC ds. Gospodarki legislacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy zaczynają odczuwać w portfelach owoce wzrostu gospodarczego

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

18 lip 2014 13:58


Przedstawiony w komunikacie GUS wzrost wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. o 3,5 proc rok do roku, przy bardzo niskiej, bliskiej zeru inflacji, oznacza że realny wzrost płac jest niewiele mniejszy i zbliżony do prognozowanego dla Polski na 2014 przez MFW 3,3-procentowego wzrostu PKB - zwraca uwagę Witold Michałek i dodaje: W dużym stopniu podważa to tezę, szeroko rozpowszechnianą ostatnio, głównie przez związki zawodowe, że finansowe korzyści, będące pochodną wzrostu gospodarczego, nie są przenoszone na pracowników.

Ekspert BCC przyznaje jednak, ze statystyki mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego wzrostu płac w całej gospodarce, bo GUS bada jedynie firmy zatrudniające powyżej pracowników - Należy mieć na uwadze, że wskaźniki wyliczone przez GUS nie dotyczą wszystkich zatrudnionych, w szczególności tych z mikroprzedsiębiorstw oraz samozatrudnionych, gdzie wzrost płac jest zapewne niższy - podkreśla Witold Michałek.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.