×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy z branży budowlanej potrzebni od zaraz. Gdzie i za ile?

  • Autor: aw
  • 28 wrz 2017 11:42

Pracownicy z branży budowlanej to w ostatnich miesiącach wielcy wygrani rynku pracy. W I półroczu 2017 roku skierowano do nich o 16 proc. więcej ogłoszeń o pracę niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – wynika z danych portalu Pracuj.pl.

Pracownicy z branży budowlanej potrzebni od zaraz. Gdzie i za ile?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Raport przedstawia zapotrzebowanie na budowlańców w rozbiciu na regiony i rodzaj firm.

• Najwięcej ofert pracy dla pracowników z branży budowlanej pochodzi z branż: budownictwo i nieruchomości, przemysł ciężki, telekomunikacja i zaawansowane technologie.

• Na wysokość dochodów pracowników z branży budowlanej ma wpływ poziom kompetencji i odpowiedzialności, obszar aktywności oraz doświadczenie.

• Większość pracowników branży budowlanej zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę. Najczęstszym benefitem oferowanym pracownikom branży budowlanej jest z kolei prywatna opieka medyczna.


W pierwszym półroczu 2016 roku pracodawcy opublikowali na Pracuj.pl blisko 15 900 ofert pracy skierowanych do pracowników z branży budowlanej. Z kolei w analogicznym okresie 2017 roku, ofert tych było blisko 18 400 – co oznacza 16 proc. wzrost zapotrzebowania.

Kogo potrzeba do pracy?

Najsilniej wzrastało zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i w pierwszym półroczu zainteresowanie pracodawców tymi pracownikami wzrosło o 46 proc. w ujęciu rok do roku.

Co ciekawe, na drugim miejscu znaleźli się kierownicy, na których pracodawcy zwiększyli zapotrzebowanie o 27 proc.. Specjaliści branży budowlanej to nadal grupa często poszukiwanych pracowników, oferty skierowane do nich stanowią ponad 50 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę skierowanych do pracowników z branży budowlanej, a wzrost dla tej grupy zatrudnionych wyniósł 5 proc. r/r.

Tendencja wzrostowa jest ściśle związana z mocnym odbiciem w branży budowlanej. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja budowlano-montażowa w lipcu br. wzrosła o prawie 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku i jest to najwyższy wynik od 5 lat. Z badań GUS wynika również, że od stycznia 2017 zostało oddane do użytkowania więcej mieszkań niż w 2016 roku.

Czytaj też: Słodko-gorzki dzień budowlańca. Jest co budować, ale nie ma komu

Kto zatrudnia?

Branża budowlana posiada własną specyfikę - obok największych firm, takich jak generalni wykonawcy, istnieje również cała gama mniejszych przedsiębiorstw funkcjonujących lokalnie. Często firmy te są podwykonawcami wobec tych największych i właśnie dlatego przeważnie te mniejsze organizacje generują największe zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej. Tendencję tę widać również w danych serwisu Pracuj.pl.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy z branży budowlanej potrzebni od zaraz. Gdzie i za ile?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA