PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy skarżą się na brak podwyżek. "Chcesz więcej zarabiać, bierz nadgodziny"

  • jk
  • 27 wrz 2022 14:57

Pracownicy skarżą się, że mimo rosnącej inflacji i stóp procentowych pracodawcy odmawiają im podniesienia pensji. Oczywiście kształtowanie polityki finansowej i kadrowej firmy zawsze leży w gestii pracodawcy i nikt nie może narzucić mu, że musi podnosić pensję. Nie da się jednak ukryć, że zarobkowa frustracja pracowników rośnie – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Pracownicy skarżą się na brak podwyżek. "Chcesz więcej zarabiać, bierz nadgodziny"
Kryzys gospodarczy bardzo poważnie odbija się na wielu firmach (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom docierają wiadomości w których pracownicy dopytują, czy mogą dopominać się o wyższe niż sugerowane przez pracodawcę podwyżki lub w ogóle, czy to legalne, że w tak trudnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwo podwyżek odmawia.
  • Takich skarg nigdy wcześniej nie było, ale ich pojawienie zwiastuje, że na rynku pracy i w poszczególnych przedsiębiorstwach bardzo dynamicznie rośnie presja płacowa.
  • Takich wiadomości było już kilka. Skargi dotyczyły odmów przyznania podwyżki czy nawet zbyt małych podwyżek. Co ciekawe, część z tych wiadomości dotyczyło sektora administracji samorządowej – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Kryzys gospodarczy bardzo poważnie odbija się na wielu firmach – sytuacja jest poważna między innymi w budownictwie, gastronomii czy przemyśle. Nie ma mowy o zwolnieniach, ale rozpędzona do granic możliwości presja płacowa powoduje, że pracownicy chcą zarabiać coraz więcej, a niektóre firmy nie mają jak podnosić pensji.

Od nowego roku mocno wzrośnie płaca minimalna. Do tego dochodzi jeszcze kwestia regularnych wręcz próśb i apeli podwyżki. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom docierają skargi od pracowników, którym odmawia się waloryzacji wynagrodzeń.

- To coraz poważniejszy problem. Pracownicy skarżą się, że mimo rosnącej inflacji i stóp procentowych pracodawcy odmawiają im podniesienia pensji. Oczywiście kształtowanie polityki finansowej i kadrowej firmy zawsze leży w gestii pracodawcy i nikt nie może narzucić mu, że musi podnosić pensję. Nie da się jednak ukryć, że zarobkowa frustracja pracowników rośnie – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

- Jeden z pracowników sektora handlowego usłyszał od pracodawcy, że na podwyżkę nie ma szans, a jeśli chce zarabiać więcej to niech weźmie nadgodziny. Skarżąca na brak podwyżki pracownica hotelu usłyszała, że podwyżek w tym roku nie będzie i niech się cieszy, bo jeśli pracodawca się zdenerwuje, to w ogóle zamknie hotel na zimę. Pracownica urzędu usłyszała za to, że podwyżka dla wszystkich będzie po nowym roku, gdy wzrośnie płaca minimalna – mówi szefowa stowarzyszenia. – Jeden z pracowników napisał do nas, że wszyscy dostali 10 proc. podwyżki, a to dla niego śmieszna podwyżka, bo przecież inflacja to 16 proc. - dodaje.

Prawnik: należy zastrzec waloryzację przy podpisywaniu umowy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy skarżą się na brak podwyżek. "Chcesz więcej zarabiać, bierz nadgodziny"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA