Pracownicy sądownictwa doczekali się podwyżek. Znikną dysproporcje płacowe?

• W tym roku po raz pierwszy od 8 lat wzrosną wynagrodzenia pracowników sądów. Dodatkowe środki wyniosą średnio 350 zł brutto na etat.
• Do tej pory zarobki osób zatrudnionych w sądownictwie na tych samych stanowiskach, wykonujących tę samą pracę, różniły się nawet o 1500 zł.
• Od stycznia br. wynagrodzenie zasadnicze pracowników obsługi w sądach nie może być niższe od płacy minimalnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy sądownictwa doczekali się podwyżek. Znikną dysproporcje płacowe?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 mar 2016 9:24


– Te pieniądze z pewnością nie rekompensują ośmiu lat, w których nasze wynagrodzenia były zamrożone, a więc co roku traciły na wartości. Jest to jednak pierwszy krok do usunięcia patologicznej sytuacji, w której zarobki osób na tych samych stanowiskach, wykonujących tę samą pracę, różnią się nawet o 1500 zł. Po wyrównaniu dysproporcji płacowych będziemy walczyć o prawdziwe podwyżki dla pracowników sądownictwa – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa.

W lutym w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu i związków zawodowych z udziałem dyrektorów sądów apelacyjnych na temat podziału środków na wzrost wynagrodzeń.

– Wzrosną wynagrodzenia najniżej uposażonych grup zawodowych, czyli asystentów sędziów, urzędników sądowych oraz pracowników obsługi. Wysokość środków przyznanych poszczególnym apelacjom została uzależniona od wysokości średniego wynagrodzenia. Najwięcej dostaną apelacje: warszawska, katowicka i gdańska, gdzie pracownicy zarabiają najmniej – wskazuje przewodnicząca.

Na spotkaniu w ministerstwie ustalono, że szczegóły dotyczące podziału środków pomiędzy pracowników poszczególnych sądów będą konsultowane ze związkami zawodowymi. Podwyżki pracownicy otrzymają najprawdopodobniej w kwietniu lub w maju z wyrównaniem od 1 stycznia.

Jak podkreśla Edyta Odyjas, dodatkowe środki na wynagrodzenia to nie jedyna dobra wiadomość dla pracowników sądownictwa. 1 stycznia weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników obsługi w sądach nie może być niższe od płacy minimalnej.

– Do tej pory bardzo często zdarzało się, że pensje pracowników tej grupy zawodowej osiągały poziom płacy minimalnej dopiero po uwzględnieniu dodatków za wysługę lat lub innych składników wynagrodzenia. Wskazywaliśmy na ten problem kolejnym ministrom sprawiedliwości od wielu lat – zaznacza przewodnicząca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

13 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ewa 2016-06-02 23:16:08

Nadal sa duze roznice p.s. czasem zapomina sie ,o stazu pracy poza tym 20 lat i koniec kolejnej wyslugi podwyzka byla wg uznania!! Bez komentarza

Anna 2016-06-02 23:13:35

Podwyzki?smieszne!mlodzi stazem skorzystali,starzy coz?,jak zawsze roznice byly nawet trzykrotne,ale sprawiedliwe!!jak zawsze w Sadach!

maniula 2016-05-27 17:38:30

pracownik obsługi z 35-letnim stażem pracy (20 w sądzie) i.... zero zł podwyżki z obiecywanych od stycznia 2016 r. Do pensji zasadniczej doliczono wysługę i stwierdzono, że za dużo zarabiam! SUPER! "Zachęta" do dalszej pracy w wieku emerytalnym!