PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pracownicy ruszyli po podwyżki

Blisko co trzeci pracownik planuje w tym roku poprosić aktualnego pracodawcę o podwyżkę, a co piąty rozejrzy się za lepiej płatną pracą - wynika z badania firmy Personnel Service.

  • Autor: PAP/JP
  • 6 kwi 2022 11:16
Pracownicy ruszyli po podwyżki
Blisko co trzeci pracownik planuje w tym roku poprosić aktualnego pracodawcę o podwyżkę (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Według badania Personnel Service "Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022" 45 proc. zatrudnionych dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, 38 proc. widzi ją jako neutralną, a 14 proc. osób wskazuje, że jest źle.
  • 6 na 10 osób jest przekonanych, że ich sytuacja zawodowa w 2022 r. będzie taka sama lub lepsza niż w poprzednim. Pogorszenia spodziewa się co szósty pracownik.
  • Jednocześnie 60 proc. badanych deklaruje, że będzie się starało o podwyżkę swojego wynagrodzenia. Największy odsetek pracowników poprosi aktualnego pracodawcę o podwyżkę (29 proc. wskazań). Z kolei co piąty pracownik poszuka lepiej płatnej pracy, a co dziesiąty rozejrzy się za pracą dorywczą.

Jednym z argumentów za zwiększaniem swojego wynagrodzenia, poza inflacją i rosnącymi stopami procentowymi, są zmiany prawno-podatkowe związane z Polskim Ładem - wskazano w badaniu. Dla 35 proc. osób Polski Ład nie miał wpływu na ich wynagrodzenie netto, a 31 proc. pracowników twierdzi, że teraz ich miesięczna pensja jest mniejsza niż jeszcze w zeszłym roku. Podwyżkę zaobserwowało 16 proc. zatrudnionych.

Jak zwrócił uwagę założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w środowej informacji firmy, w lutym 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 11,7 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 6220,04 zł brutto. "Jest to zgodne z oczekiwaniami pracowników, którzy, mierząc się m.in. z inflacją, która w marcu przekroczyła 10 proc., rosnącymi stopami procentowymi czy Polskim Ładem, na którym stracił co trzeci zatrudniony, chcą zarabiać więcej" - stwierdził.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z "Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022" połowa przedsiębiorców deklaruje, iż zamierza podnosić wynagrodzenia. Wśród nich co piąty planuje podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, 17 proc. chce wyrównać inflację, a 16 proc. deklaruje, że podniesie pensje niezależnie od inflacji i wyższego poziomu płacy minimalnej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy ruszyli po podwyżki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA