Pracownicy norweskich platform wiertniczych zarabiają zbyt dużo?

Spadające ceny ropy naftowej mogą ograniczyć naftowe inwestycje w Norwegii. A wszystko to z powodu wysokich kosztów pracowniczych na platformach wiertniczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy norweskich platform wiertniczych zarabiają zbyt dużo?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 paź 2014 10:46


W 2013 r. średnia roczna pensja pracowników platform wiertniczych wyniosła 179 tys. dol., czyli ok. 590 700 zł. Z danych firmy Hays wynika, że norweski pracownik platform naftowych wyciąga prawie dwa razy więcej niż ten zatrudniony w Wielkiej Brytanii. Skąd tak wysokie wynagrodzenia? Wysokie zarobki i związki zawodowe są silnie zakorzenione w kulturze Norwegów.

Czytaj też: Norwegowie dużo płacą, ale brakuje w Polsce specjalistów

- Ogólny poziom kosztów poniesionych na norweskim szelfie może okazać się wyniszczający. Mamy zdecydowanie zbyt wysokie płace w tej branży w stosunku do innych - mówi dla  "Dziennika Gazety Prawnej" Stein Lier Hansen, szef Norweskiej Federacji Przemysłu.

Czytaj też: Na platformie można sporo zarobić. Sprawdź, ile konkretnie

Taniejąca ropa odbija się na skandynawskim biznesie naftowym. Firmy są zmuszone do cięcia wydatków. Statoil ogranicza koszty i do 2016 r. chce zaoszczędzić 1,3 mld dol. W całym sektorze pracę straciło już tysiące osób - informuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jk 2014-10-21 19:53:55

Trafna uwaga. Dziękuję :)

qwerty 2014-10-21 17:05:58

chyba rocznie-pól miliona miesięcznie? to niemożliwe...