PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy dyktują warunki pracy. Firmy stoją pod ścianą

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sie 2017 16:46

Sytuacja na rynku pracy staje się barierą rozwoju gospodarczego Polski, pracownicy dyktują warunki pracy, ale firmy nie są już w stanie podnosić wynagrodzeń – zauważa dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotr Rogowiecki.

Pracownicy dyktują warunki pracy. Firmy stoją pod ścianą
Adobe Stock
REKLAMA

"W lipcu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. r/r i wyniosło 6022,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,9 proc. r/r i wyniosło 4501,52 zł" - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Rogowiecki zwraca uwagę, że w ujęciu rocznym od początku bieżącego roku zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia rosną stabilnie, jednak w ostatnich czterech miesiącach wynagrodzenia w ujęciu miesięcznym spadły trzykrotnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według eksperta dane GUS należy analizować w kontekście najniższego poziomu bezrobocia od początków transformacji. "Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć to, że dziś co do zasady to pracownicy dyktują warunki na rynku pracy. Pracodawcy chcąc sprostać zwiększonemu portfelowi zamówień muszą zwiększać zatrudnienie. Widać jednak wyraźnie, że nie są już w stanie podnosić wynagrodzeń. W przeciwnym razie przestaną być konkurencyjni" - wskazał Rogowiecki.

Jego zdaniem firmy muszą więc walczyć o pracowników innymi sposobami, takimi jak: dodatkowe benefity, elastyczne warunki pracy czy też lepsza niż u konkurencji atmosfera.

"Sytuacja na rynku pracy staje się barierą naszego rozwoju gospodarczego - pomimo stałego wzrostu poziomu zatrudnienia wystarczy krótki spacer, aby zobaczyć, że ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy umieszczone np. na witrynach sklepów, czy też punktów usługowych znajdują się tam przez długi czas" - zauważa dyrektor biura PZFP.

"Konieczne jest sięgnięcie do rezerwuaru wolnych zasobów kadrowych, np. osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, czy też w wieku 50+. Dużą pracę w tym obszarze mają do wykonania publiczne służby zatrudnienia. Tym bardziej, że sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu - rosnąca inflacja będzie rodzić presję na wzrost wynagrodzeń, a tej pracodawcy mogą nie być w stanie sprostać" - uważa Rogowiecki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy dyktują warunki pracy. Firmy stoją pod ścianą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA