Pracodawcy zalegają na ponad 2,1 mln zł

Inspekcja Pracy w Opolu ustaliła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku nieznacznie zmalała liczba pracodawców zalegających z wypłatami – z 54 w ub.r. do 52 w br.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy zalegają na ponad 2,1 mln zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lip 2013 9:53


Zwiększyła się za to kwota należności, które pracodawcy powinni wypłacić pracownikom - z ponad 1,7 mln zł do ponad 2,1 mln zł.

Okręgowa Inspekcja Pracy w Opolu skontrolowała przestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń w pierwszej połowie tego roku. Z pokontrolnego raportu wynika, że 52 pracodawców zalegało z wypłatą pensji. To o dwóch mniej niż przed rokiem.

Wzrosła natomiast kwota zaległości z ponad 1,7 mln zł w I półroczu 2012 r. do ponad 2,1 mln zł w bieżącym roku. Po kontrolach OIP udało się wyegzekwować 540 tys. zł zaległych wynagrodzeń.

Wzrosła również liczba pracowników, którzy nie otrzymali należnych wynagrodzeń: z 1198 osób do 1287 osób. „W związku z naruszeniami przepisów dot. wypłaty wynagrodzeń i innych należności nałożyliśmy 94 mandaty na łączną kwotę ponad 111 tys. zł.

Skierowaliśmy również 24 wnioski o ukaranie do sądu" - poinformował rzecznik prasowy OIP w Opolu Łukasz Śmierciak.

Inspektorzy pracy skontrolowali m.in. jedną z hurtowni na terenie Opolszczyzny. Ustalono liczne nieprawidłowości dotyczące wypłaty wynagrodzeń oraz czasu jazdy i odpoczynku 27 kierowców pracujących w tej firmie. Kwota należności przekroczyła 141 tys. zł brutto.

„Stwierdzono również zatrudnianie kierowców na podstawie umów zleceń na warunkach, w których winna być zawarta umowa o pracę. Nałożyliśmy karę w wysokości 20 tys. zł i skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ponieważ stwierdziliśmy, że pracodawca miał na koncie firmowym pieniądze, z których mógł uregulować należności wobec pracowników, ale świadomie tego nie robił" - poinformował Śmierciak.

Inspektorzy przeprowadzili również kontrolę w firmie budowlanej, w której nie wypłacono 40 pracownikom wynagrodzeń za pracę. Pracodawca zalegał z pensjami od stycznia 2012 r. do maja 2013 r. Właściciel firmy dobrowolnie poddał się karze w wysokości 7 tys. zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.