PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy RP proponują: podwyżka płacy minimalnej i świadczeń na poziomie 7,8 proc.

  • km
  • 25 maj 2022 10:41

Najpóźniej do 15 czerwca rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. Pracodawcy RP wraz z Business Centre Club i Związkiem Rzemiosła Polskiego proponują wzrost płac w sferze budżetowej, płacy minimalnej oraz rent i emerytur w wysokości prognozowanego przez rząd wskaźnika inflacji w 2023 roku, czyli na poziomie 7,8 proc., z podwyżką w dwóch równych ratach od stycznia i lipca.

Pracodawcy RP proponują: podwyżka płacy minimalnej i świadczeń na poziomie 7,8 proc.
W ostatnich latach wzrost dochodów poszczególnych grup był niewspółmierny (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak wyjaśniają Pracodawcy RP, taki wzrost płacy minimalnej i świadczeń „spełni kryterium koniecznych potrzeb, ograniczy fatalne skutki indeksacji dla inflacji i ograniczy ryzyko załamania gospodarczej koniunktury wskutek inflacji, wojny i koniecznej, ale bolesnej polityki banku centralnego. Należy dostosować ustawy w taki sposób, by mechanizmy w nich wskazane nie obowiązywały, dopóki inflacja nie wróci do celu NBP”.

- Inflacja stała się najpoważniejszym zagrożeniem dla gospodarki. Polityka gospodarcza rządu powinna wspierać walkę z inflacją i przyczynić się do ograniczenia koniecznego wzrostu stóp procentowych NBP. Indeksacja dochodów w tempie wynikającym z ustaw nie przystaje do realiów gospodarczych, grozi niekontrolowanym wzrostem inflacji – wyjaśnia Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Podwójny wzrost płacy minimalnej. Zapowiada się ostra dyskusja

Jak podkreślają przedsiębiorcy, wysoka inflacja wywołuje dramatyczne skutki w firmach, których ceny sprzedaży rosną w tempie CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) - 12,4 proc., a ceny zakupu rosną w tempie PPI (poziom cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr) - 20 proc.  

Przeczytaj: Płaca minimalna pójdzie w górę, preferencyjny ZUS także

Jak dodają przedstawiciele pracodawców, w ostatnich latach wzrost dochodów poszczególnych grup był niewspółmierny. Na przykład od 2016 roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 40 proc., podczas gdy płaca minimalna o ponad 60 proc. „Podnoszenie kwalifikacji, edukacja, doskonalenie zawodowe, branie odpowiedzialności kierowniczej coraz mniej się opłaca. W warunkach wysokiej inflacji dalsza eskalacja tych zaburzeń byłaby niesprawiedliwa. Najbardziej dotknięte grupy zawodowe tą sytuacją to m.in.: nauczyciele, pracownicy ochrony zdrowia, służby mundurowe”.

- Wysoka inflacja dotyka wszystkich grup społecznych i zawodowych i przedsiębiorstw. Skutecznym narzędziem walki z inflacją byłyby inwestycje, których stopa osiągnęła wieloletnie minima. Wobec dwucyfrowej inflacji, ustawowo dyktowany wzrost dochodów i świadczeń powinien wynikać z absolutnej konieczności i być solidarnie procentowo równy dla wszystkich grup pracowników, rencistów, emerytów – dodaje Kamil Sobolewski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy RP proponują: podwyżka płacy minimalnej i świadczeń na poziomie 7,8 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA