Zawieranie porozumień sektorowych w ochronie zdrowia doprowadzi do dalszej destabilizacji tego systemu, pogłębienia kryzysu w relacjach między pracownikami oraz do pogorszenia sytuacji finansowej szpitali. Potrzebne jest porozumienie obejmujące cały sektor ochrony zdrowia – alarmują Pracodawcy RP.

- Zdaniem Pracodawców RP odpowiednią płaszczyzną porozumienia w ochronie zdrowia może być ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
- Warunkiem realizacji tego postulatu jest dodatkowe finansowanie budżetowe.
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych podpisali porozumienie z Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Z dokumentu wynika, że zamiast kwoty 1600 zł brutto (wypłacanej jako dodatek do pensji), pracownicy otrzymają 1100 zł do podstawy wynagrodzenia. Skutkiem tej decyzji będzie dodatkowe pogłębienie różnicy w płacach na poszczególnych stanowiskach w szpitalu.
Według Pracodawców RP niezrozumiałym ruchem Ministerstwa Zdrowia było podpisanie umowy z jedną grupą zawodową – mimo że w tym samym czasie pracowano nad nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych.
Czytaj też: Organizacje lekarskie apelują o przyspieszenie prac nad zmianami w obszarze zdrowia
– W tym dokumencie była szansa uregulowania zapisów dotyczących wynagrodzeń dla wszystkich zawodów pracujących w ochronie zdrowia, zachowując przy tym odpowiednie relacje między nimi. Dysproporcje doprowadziły do konfliktów wewnętrznych w szpitalach, co negatywnie wpływa na proces leczenia pacjentów – twierdzą Pracodawcy RP.
Czy RDS jest nadal platformą do dialogu?
Rada Dialogu Społecznego i branżowy trójstronny zespół ds. ochrony zdrowia były do 9 lipca platformą dialogu między wszystkimi stronami, które powinny być włączone w zawieranie porozumień. W opinii Pracodawców RP w momencie zawarcia porozumienia, w którego opracowaniu zabrakło pracodawców, efekty dotychczasowego dialogu zostały zaprzepaszczone.
Czytaj też: Pielęgniarki zarabiają 4 tys. zł? Polityk zdziwiony protestami

Słowa kluczowe
- Pracodawcy RP
- pielęgniarki
- Ministerstwo Zdrowia
- Rada Dialogu Społecznego
- OZZ Pielęgniarek i Położnych
KOMENTARZE (0)