PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy pytają pracodawców. Zobacz wyniki ankiety na temat skutków wyższej płacy minimalnej

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 18 wrz 2019 13:35

Pracodawcy RP zapytali prowadzących firmy, jak ci ustosunkowali się do zapowiedzi wzrostów płacy minimalnej.  Ponad 80 proc. ankietowanych negatywnie oceniło perspektywy swoich firm po zmianach płacowych.

Pracodawcy pytają pracodawców. Zobacz wyniki ankiety na temat skutków wyższej płacy minimalnej
Pytanie w ankiecie brzmiało: „Czy polska gospodarka jest gotowa na wzrost płacy minimalnej do 3 tys. złotych?" (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Ankieta została przeprowadzona wśród firm zrzeszonych w Pracodawcach RP. Została przeprowadzona kilka dni po ogłoszeniu politycznych deklaracji o wzroście płacy minimalnej.

Główne pytanie na które udzielano odpowiedzi brzmiało: „Czy polska gospodarka jest gotowa na wzrost płacy minimalnej do 3 tys. złotych?"

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przecząco odpowiedziało ponad 83 proc. respondentów, twierdząco - nieco ponad 10 proc., a „nie wiem" - nieco ponad 6 proc. Ponad 82 proc. negatywnie oceniło perspektywy ich firm w roku 2020 w związku zapowiedziami podniesienia płacy minimalnej, a ponad 15 proc. stwierdziło, że podwyżki nie będą mieć wpływu. 2,3 proc. respondentów stwierdziło, że perspektywy ich firm będą lepsze.

Zapytano również, jak zadeklarowane przez polityków podnoszenie płacy minimalnej w przyszłych latach może wpłynąć na plany rozwoju firm.

Wielu odpowiadających zapowiedziało ograniczenie inwestycji lub zatrudnienia. Wśród rozważanych scenariuszy są m.in. przeniesienie działalności za granicę, przebranżowienie w celu zmniejszenia zatrudnienia, czy też robotyzacja i wprowadzenie automatyki. Zwracano ponadto uwagę, że podniesienie płacy minimalnej wymusi podwyżki również dla osób bardziej wykwalifikowanych, których pensje muszą być stosunkowo większe w stosunku do najniższej płacy.

Oto kilka wybranych odpowiedzi udzielonych anonimowo:

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy pytają pracodawców. Zobacz wyniki ankiety na temat skutków wyższej płacy minimalnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA