×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy będą musieli wyłożyć 10 mld zł. "Zapłacą za to najsłabsi i najbiedniejsi"

Ustawowo gwarantowany poziom płacy minimalnej w 2024 roku wynosi 4254,40 zł. Pracownik otrzymałby w ujęciu średniorocznym 709,40 zł podwyżki. Część pracodawców uważa, że to zdecydowanie za duże obciążenie dla firm. Związkowcy z kolei uważają, że podwyżka powinna być wyższa.

Pracodawcy będą musieli wyłożyć 10 mld zł. "Zapłacą za to najsłabsi i najbiedniejsi"
Wpływ płacy minimalnej na zatrudnienie jest niewielki (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • - Kolejna, dwukrotna podwyżka płacy minimalnej może kosztować pracodawców 5-10 mld zł, bliżej 10 mld zł – wylicza ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu Witold Michałek.
 • - Zjawisko to będzie sprzyjało zwiększeniu się szarej strefy, zwłaszcza w słabszych ekonomicznie regionach. Chodzi o wschodnią i północno-wschodnią Polskę, gdzie tej pracy jest mało, a pracy wysokopłatnej bardzo mało.  Jak zwykle zapłacą za to najsłabsi i najbiedniejsi – uważa prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
 • Związkowcy podkreślają natomiast, że wyższa płaca minimalna nie jest największą barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przeszkodą są wysokie ceny zużycia materiałów, energii i z pewnością popyt konsumpcyjny związany ze spadkiem sprzedaży detalicznej.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

- Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. W związku z wysoką inflacją, tak jak w tym roku, będzie ono ustalone w dwóch terminach - od 1 stycznia i od 1 lipca - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (28)

Do artykułu: Pracodawcy będą musieli wyłożyć 10 mld zł. "Zapłacą za to najsłabsi i najbiedniejsi"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • dziobak 2023-06-01 20:42:17

  Ten na najniższym szczeblu 1.25 do 1.4 za 58h tygodniowo. Zaraz do nich dołączą kolejni. Niestety nie będzie lepiej bo nasza gospodarka się chyli. Korporacje inwestują tylko w to co wymaga pracy człowieka- taniej. Ewentualnie z braku u siebie osób o odpowiednich kwalifiacjach zatrudniają informatyków, których będzie coraz mniej na skutek zapaści edukacji wymyślonej przez PiS. Małe firmy ledwie zipią bo co rusz podwyżka podatków zwanych daninami, składkami.

 • Jacek 2023-06-01 16:06:45

  Nie dość że zachowują się rekruterzy na rozmowach jakby firma była ich własnością to jeszcze proponuja minimalną. Te firmy mają wielkie majątki i nieprawda jest że będzie im ciężko. Codzienie generują wysokie zyski. To nie są prywaciarze małych osiedlowych sklepików,bo takich to rozumiem. Nie ma pracy za darmo,a później płacz że nie ma kto pracować.

  • kvz81 2023-06-02 06:35:30

   To są właśnie mechanizmy generujące bezrobocie. Dla gospodarki zdrowy jest poziom ~10%, u nas aktualnie jest niższy i rząd pracuje nad tym, żeby robić do celu. Wszystkie podwyżki dodatków socjalnych i płacy minimalnej zje zaraz inflacja, ale w społeczeństwo zostanie wrażenie, że rząd się stara przecież... 😂😆 Braki w edukacji widać prawie wszędzie.

 • Sebastian 2023-06-01 11:45:59

  Posłuchajcie widzę że tu sami ekonomiści gdzie żyje się lepiej w Polsce czy Niemczech? Gdzie minimalne wynagrodzenie jest wyższe w Niemczech matoły, a więc tam żyje się lepiej, żak mi was Ruskie pały, płaca musi stałe wzrosnąć bo prywaciarze mają w (...) waszą pracy i jakby mogli zrobili by z was niewolników!!! Chwała i czesc rządowi za te ustawę!!!

  • taktak 2023-06-01 12:12:06

   Przyrównujesz Polskę do krajów rządzących się we własnym, a nie obcym (lub partykularnym) interesie. Używanie słowa "matoły" w stosunku do oponentów świadczy o wiedzy i kulturze pantofelka.

   • Kazek 2023-06-01 12:19:46

    Ty wiesz, co to znaczy partykularny? Chyba nie. To właśnie zamrożenie płacy minimalnej na obecnym poziomie jest realizacją partykularnych interesów bieda-biznesmenów, januszy, którzy dostają padaczki, gdy za COKOLWIEK muszą zapłacić.

   • TAKTAK 2023-06-01 12:29:58

    A rozumiesz o czym mowa? Czy może całą winę należy z zrzucić na pracodawców? Przecież każdy jest wyzyskiwaczem. Nie rozróżniasz, wszystkich wrzucasz do jednego worka. Rząd okładający podatkami na lewo i prawo jest przecież wspaniały, daje 500 i w ogóle, zmniejszył podatek na 12% podnosząc niebotycznie składkę zdrowotną i wyszło .. zamiast zmniejszenia to wzrost do ok. 22%, no ale oficjalnie jest wspaniale - zmniejszyli. Szkoda mi klawiatury, także EOT i piszcie sobie co chcecie.

   • Kazek 2023-06-01 12:42:44

    @TAKTAK Przestań się mazać. W porównaniu do Zachodu, podatki i składki w Polsce są śmiesznie niskie dla osób zarabiających powyżej średniej krajowej.

  • Ruda 2023-06-01 18:44:47

   Twój tok myślenia pomija jedną istotną kwestię, a mianowicie to, że jak wzrosną pensje, to wzrosną też ceny i dalej siła nabywcza pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie. Poza tym przy obecnym spowolnieniu gospodarczym i wysokiej inflacji, część ludzi zamiast podwyżki, dostanie bezrobocie... A Niemiecka gospodarka jest dużo wydajniejsza od naszej i bardziej nowoczesna. Do tego nawet prąd mają obecnie tańszy niż my.

   • kvz81 2023-06-02 06:38:29

    Otóż to. Większość jednak widzi, że "rząd się stara"... 😂😆

 • Edi 2023-06-01 11:23:14

  Podniesienie płacy minimalnej gdy szaleje sztuczna inflacja niczego dobrego nie powoduje bo dla pracujących ta podwyżka płacy jest tylko złudzeniem a generuje większe składki i podatki więc zysk ma państwo a nie pracownik. Po drugie pracownicy fizyczni powinni mieć szczególne dodatki finansowe i przywileje bo na co dzień tracą siły witalne bardzo ciężko pracując a bardzo często są dodatkowo narażeni na utratę zdrowia i życia wykonując ciężkie prace odpowiedzialne. Pracownik fizyczny często posiada większą inteligencję i elastyczność niż tzw wykształciuch bo oprócz tego że ciężko pracuje to musi myśleć aby nie doprowadzić do wypadku przy pracy a nikt z rządzących nie bierze tak oczywistych prawd pod uwagę. I to pracownicy fizyczni napędzają gospodarki a są traktowani jak wrzody na (...)

  • Paweł 2023-06-01 11:37:50

   Niestety żyjemy w demokracji, gdzie decyduje większość, a nie mądrość. Pare procent rozumie w ogóle o czym piszesz...Dlatego władza chce by człowiek był tępy i łasy, tak najłatwiej utrzymać się przy korycie.

   • racja 2023-06-01 11:53:54

    Dlatego jestem za zaprzestaniem rozliczania pracowników przez księgowych pracodawcy. Każdy pracownik powinien otrzymywać wypłatę brutto, wynająć sobie księgową i nauczyć się że "składki po stronie pracodawcy" pochodzą z tego co on wypracował i z jego brutto są brane a nie są to jakieś magiczne pieniądze z kosmosu. Jak zobaczy że oddaje razem z 50%, to .. do tego rząd nie dopuści, o nieee.

  • Iza 2023-06-02 21:28:39

   Ludzie i tak nie zrozumieją, że zaraz będzie bezrobocie panować z powodu ciągle różniących kosztów utrzymania firm. Będą prosić o pracę albo będą zmuszani na przechodzenie na własną działalność gospodarczą, gdzie koszty to problem przedsiębiorcy.

 • Antoni 2023-06-01 11:17:47

  Puls HR bando pazernych idiotów chcieli byście przywrócić pańszczyznę w Polsce jak to było za XIX wieku Szkopsko- rosyjski portal

  • Misza 2023-06-01 18:24:38

   Chcielibyście Polaku (?)

   • Konrad. 2023-06-02 06:08:17

    Spadaj tam skąd przyjechałaś.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA