-
- •3 paź 2019 11:51
Po zniesieniu limitu składek na ZUS zarobki pracowników spadną nawet o 10 proc. Co więcej, wielu inwestorów zagranicznych, w dłuższej perspektywie, zrezygnuje z nowych inwestycji w Polsce i wybierze inne rynki - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

- Rząd zapowiedział zniesienia limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
- Mimo wielu apeli przedsiębiorców i pracodawców o utrzymanie górnego limitu podstawy składki na ZUS, rządzący pozostali nieugięci.
- Teraz eksperci z Konfederacji Lewiatan przestrzegają, że spowoduje ona m.in. nawet 10 proc. spadek wysokości wynagrodzeń.
Jak wynika z projektu budżetu państwa na rok 2020, jednym z kluczowych działań w obszarze składek, w latach 2019-2020, ma być zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (limit 30-krotności podstawy składek).
Lewiatan przestrzega, że pierwszym odczuwalnym skutkiem takiego kroku będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników w innowacyjnych branżach nawet o 10 proc.. Jednocześnie w tych branżach, koszty zatrudnienia pracowników zwiększą się o 11 proc..

W ich opinii zmniejszy się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych.
- Będzie nam trudniej rywalizować o takie miejsca pracy z Węgrami czy Czechami, nie wspominając już o Rumunii, która przejmie zapewne wiele z polskich specjalistycznych centrów usług. Doprowadzi to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii - wskazuje Lewiatan.
Czytaj więcej: Pracodawcy apelują o utrzymanie limitu składek na ZUS
Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza krytyczna opinia na temat planów rządu w tym zakresie. Również Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) zwraca uwagę na szereg negatywnych skutków, które przyniesie zniesienie limitu składek na ubezpieczenia społeczne. Wśród nich jest obniżenie konkurencyjności Polski i polskiego rynku pracy, powiększanie się luki wykwalifikowanych pracowników, która już dziś jest poważnym wyzwaniem dla pracodawców oraz w konsekwencji utrata wysokiej jakości i wartości inwestycji w naszym kraju.


KOMENTARZE (2)