PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy alarmują. Po zniesieniu limitu składek na ZUS płace niższe nawet o 10 proc.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 3 paź 2019 11:51

Po zniesieniu limitu składek na ZUS zarobki pracowników spadną nawet o 10 proc. Co więcej, wielu inwestorów zagranicznych, w dłuższej perspektywie, zrezygnuje z nowych inwestycji w Polsce i wybierze inne rynki - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Pracodawcy alarmują. Po zniesieniu limitu składek na ZUS płace niższe nawet o 10 proc.
Po zniesieniu limitu składek na ZUS, wynagrodzenia pracowników mają być niższe. Fot. shutterstock
REKLAMA
 • Rząd zapowiedział zniesienia limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
 • Mimo wielu apeli przedsiębiorców i pracodawców o utrzymanie górnego limitu podstawy składki na ZUS, rządzący pozostali nieugięci.
 • Teraz eksperci z Konfederacji Lewiatan przestrzegają, że spowoduje ona m.in. nawet 10 proc. spadek wysokości wynagrodzeń.

Jak wynika z projektu budżetu państwa na rok 2020, jednym z kluczowych działań w obszarze składek, w latach 2019-2020, ma być zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (limit 30-krotności podstawy składek).

Lewiatan przestrzega, że pierwszym odczuwalnym skutkiem takiego kroku będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników w innowacyjnych branżach nawet o 10 proc.. Jednocześnie w tych branżach, koszty zatrudnienia pracowników zwiększą się o 11 proc..

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ich opinii zmniejszy się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych.

- Będzie nam trudniej rywalizować o takie miejsca pracy z Węgrami czy Czechami, nie wspominając już o Rumunii, która przejmie zapewne wiele z polskich specjalistycznych centrów usług. Doprowadzi to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii - wskazuje Lewiatan.

Czytaj więcej: Pracodawcy apelują o utrzymanie limitu składek na ZUS

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza krytyczna opinia na temat planów rządu w tym zakresie. Również Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) zwraca uwagę na szereg negatywnych skutków, które przyniesie zniesienie limitu składek na ubezpieczenia społeczne. Wśród nich jest obniżenie konkurencyjności Polski i polskiego rynku pracy, powiększanie się luki wykwalifikowanych pracowników, która już dziś jest poważnym wyzwaniem dla pracodawców oraz w konsekwencji utrata wysokiej jakości i wartości inwestycji w naszym kraju.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pracodawcy alarmują. Po zniesieniu limitu składek na ZUS płace niższe nawet o 10 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karolina 2019-10-04 08:35:27

  Jeśli ktoś szuka i nie może znaleźć pracy, to warto skorzystać z kreatora cv pracuj.pl - od razu lepiej ten życiorys wygląda

 • teramit 2019-10-03 12:24:49

  Jest ktos jeszcze co sie przejmuje bredniami i straszeniem lewiatana?Ta organizacja powinna kary placic za ciagle macenie i niszczenie Polskiego rynku i Polskiego przedsiebiorcy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA