×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w sądzie, wynagrodzenie: Ile zarabia sędzia?

  • Autor: PAP/AT
  • 19 sie 2017 16:27

Wysokość pensji sędziów, w tym Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego zwiększa się na takich samych zasadach zwiększa się. Oznacza to, że wzrost wynagrodzenia wiąże się z ogólnym wzrostem wynagrodzeń w Polsc - informuje rzecznik prasowy TK Marcin Koman.

Praca w sądzie, wynagrodzenie: Ile zarabia sędzia?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wzrost wynagrodzeń sędziów TK, który nastąpi od 2018 r., wiąże się z ogólnym wzrostem wynagrodzeń - podał rzecznik.

• Wskaźnik uwzględniany przy ustalaniu pensji sędziów jest niezmienny od wielu lat - dodał.

• Na takich samych zasadach zwiększa się wysokość pensji innych sędziów - zaznaczył.

Rzecznik podniósł się do sobotniej publikacji na portalu fakt24.pl pt. "Rekordowe podwyżki w Trybunale. A sędziowie się nie przepracowują".

W artykule można przeczytać m.in.: "Wzrost gospodarczy sięga już 4 proc. Wraz z nim według GUS rosną zarobki Polaków. Czujecie to? My wątpimy. Za to wyższe zarobki ma już władza. A już rekordowe podwyżki czekają sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mało kto z nas może liczyć na aż takie pieniądze". "Fakt" pisze, że "wszystko dzięki wysokości przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2017 r. opublikowanej niedawno przez Główny Urząd Statystyczny; to wskaźnik, od którego zależy uposażenie sędziów w kolejnym roku kalendarzowym".

Według artykułu, "płaca sędziego Trybunału wzrośnie o 1209,66 zł i będzie wynosić 24 324,14 zł". "Na jeszcze więcej mogą liczyć najważniejsi ludzie w TK. Prezes Julia Przyłębska dostanie 1451,58 zł więcej i będzie zarabiać już ponad 30 tys. zł - dokładnie 30 388,96 zł. Z kolei jej zastępca Mariusz Muszyński dostanie co miesiąc o 1219,33 zł więcej i jego pensja będzie wynosić 25 526,73 zł. Oczywiście, to kwoty brutto, ale sędziowie - w przeciwieństwie do większości Polaków - nie płacą składek emerytalno-rentowych" - czytamy w artykule.

Czytaj też: Sędziowie powinni być wybierani w wyborach powszechnych?

W oświadczeniu rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że artykuł "jest jednoznaczną manipulacją". Koman podkreślił, że "podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego".

"Na takich samych zasadach zwiększa się wysokość pensji innych sędziów, w tym Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oznacza to, że wzrost wynagrodzenia, o którym mowa w materiale fakt.pl nastąpi dopiero od 1 stycznia 2018 r. i wiąże się z ogólnym wzrostem wynagrodzeń w Polsce. Wskaźnik, który jest uwzględniany przy ustalaniu pensji sędziów Trybunału i innych sędziów jest niezmienny od wielu lat" - zaznaczył rzecznik TK.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w sądzie, wynagrodzenie: Ile zarabia sędzia?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA