Praca w Polsce nie chroni przed ubóstwem

- W Polsce wciąż płace pozostają na bardzo niskim poziomie. Polska należy do krajów o najniższym udziale płac w UE, a zarazem najwyższym odsetku biednych pracujących (ok. 15 proc.) - mówi Piotr Szumlewicz, doradca OPZZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w Polsce nie chroni przed ubóstwem

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

30 mar 2016 7:41


Główny Urząd Statystyczny (GUS) ogłosił, że przeciętny dochód na osobę w Polsce w 2015 r. wyniósł 1386 zł, czyli około 320 euro. Ten wskaźnik wiele mówi o tym, jak biednym krajem jest Polska. Okazuje się bowiem, że przeciętny dochód w naszym kraju wynosi mniej niż zasiłek dla bezrobotnych w krajach zachodnich - mówi wnp.pl Piotr Szumlewicz, doradca OPZZ.

Szumlewicz zwraca także uwagę, że przeciętny dochód, podobnie jak przeciętne wynagrodzenie, nie obrazuje rzeczywistej sytuacji milionów Polaków i Polek, ponieważ większość z nich żyje znacznie poniżej średniej.

Z danych GUS za 2014 r. wynika ponadto, że aż 43,4 proc. osób w gospodarstwach domowych żyło poniżej granicy minimum socjalnego, traktowanego jako granica „minimalnie godziwego standardu życia”, a na wsi takich gospodarstw jest aż 57,1 proc.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.