Praca w księgowości? Sprawdź, gdzie opłaca się najbardziej

Firmy z kapitałem zagranicznym płacą zatrudnionym w dziale księgowości więcej niż firmy rodzime. Najbardziej jednak opłaca się być pracownikiem centrum finansowo-księgowego - tu różnica wynagrodzeń sięga nawet 827 zł miesięcznie. Ile konkretnie zarabia się w księgowości i gdzie najwięcej? Dowiecie się z ostatniego raportu AG Test HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w księgowości? Sprawdź, gdzie opłaca się najbardziej

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

3 sty 2014 6:00


- Mniej więcej od 2008 r. w Polsce rozwija się - a w ostatnich latach nabrał rozpędu - sektor SSC/BPO (Shared Service Centre/Business Process Outsourcing) stanowiący poważną konkurencję dla księgowości ogólnej - mówi Maria Kaszyńska, młodszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources.

Księgowi w centrach finansowo-księgowych zarabiają średnio o 827 zł miesięcznie więcej niż konwencjonalni księgowi, średnia ogólna dla trzech procesów (księga główna, należności i zobowiązania) wyniosła jesienią tego roku 5050 zł.

- Poza atrakcyjniejszą płacą przewagę centrów usług wspólnych stanowią niższe niż w księgowości ogólnej kryteria przyjęć, jeżeli chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe - wyjaśnia Maria Kaszyńska.

Dlaczego zatem w centrach usług wspólnych zarabia się lepiej? - Tutaj nacisk położony jest na znajomość języka obcego i właśnie ta umiejętność wpływa na wyższy poziom płac pracowników w tym sektorze - wyjaśnia Kaszyńska.

W tym sektorze pracodawcy rekrutują pracowników najczęściej spośród absolwentów co najmniej szkół średnich czy technicznych. Przeciętnie od co trzeciego starającego się o stanowisko księgowego w sektorze SSC/BPO wymaga się znajomości języka angielskiego. Równie często poszukiwane są osoby posługujące się w sposób komunikatywny przynajmniej jednym z grupy języków: niemiecki, francuski, włoski i hiszpański.

Zatrudniony bezpośrednio w firmie księgowy (odpowiedzialny za prowadzenie bieżących operacji księgowych) zarabia średnio 4124 zł brutto miesięcznie. Co czwarty może liczyć na zarobki przewyższające 4823 zł brutto miesięcznie, a dla 25 proc. miesięczne wynagrodzenie oznacza kwotę nie wyższą niż 3062 zł brutto - wynika z raportu płacowego AG Test HR "Jesień 2013".

Więcej od niego zarabia lider zespołu ds. księgowości - średnio 6179 zł brutto. Jedna czwarta odpowiedzialnych za administrowanie zespołem księgowości w firmie liderów zarabia jeszcze więcej, bo nie mniej niż 7771 zł brutto miesięcznie. Tymczasem co czwarty lider zespołu ds. księgowości nie zarabia więcej niż 4241 zł brutto miesięcznie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.