Praca tymczasowa to gwarancja terminowej wypłaty wynagrodzenia

Co trzeci pracodawca w Polsce ma problemy z terminowym wypłacaniem pensji. W jaki sposób rozwiązać ten problem? Pomoże agencja zatrudnienia i oferowana przez nią praca tymczasowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa to gwarancja terminowej wypłaty wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 sie 2014 5:44


W ostatnich 20 latach Polska stała się liderem pod względem poprawy wydajności pracy. Z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że od 1993 roku wzrosła ona niemal 2,5-krotnie.

Jednocześnie, co pokazują badania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), pracodawcy nie doceniają płacowo swoich pracowników. W zeszłym roku do PIP wpłynęło ok. 44 tysięcy skarg, w których większość dotyczyła zaniżania lub braku należnych wynagrodzeń. Z roku na rok liczba ta rośnie.

Czytaj też: Chcieli tylko wypłatę. Zamiast tego szef wyciągnął pistolet

Sytuacja ta ma w większości podłoże ekonomiczne. Przedsiębiorcy stają przed trudnym dylematem: zapłacić pracownikom w terminie, czy np. dostawcom materiałów lub kluczowych dla funkcjonowania usług. Odraczanie w czasie wypłat dla pracowników niesie za sobą tylko negatywne skutki. Począwszy od tych bezpośrednich, jak sankcje prawne, po równie istotne – jak wydajność pracowników czy odpowiednia motywacja do pracy. Problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń to także reputacja przedsiębiorstwa, której nadszarpnięcie trudno odbudować.

Jakimi alternatywami w stosunku do nieterminowo płacących pracodawców dysponuje pracownik? Jedną z nich są agencje zatrudnienia i oferowana przez nie praca tymczasowa. Wynika to ze specyfiki nowoczesnego rynku pracy, który charakteryzuje się szybkim tempem zmian, koniecznością pozyskania specjalistów z wąskich dziedzin czy sezonowością.

Czytaj też: Coraz więcej pracodawców nie wypłaca terminowo pensji

Rola agencji zatrudnienia nie sprowadza się tylko do prostej obsługi rynku pracy, ale także do usprawnienia procesów na nim zachodzących, dzięki czemu staje się on bardziej bezpieczny i przewidywalny. Agencje zatrudnienia zajmują się nie tylko rekrutacją, ale także doradztwem personalnym czy pracą tymczasową. Ta ostatnia pozwala na zdobycie różnorodnych doświadczeń zawodowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.