PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca statysty w filmie to nie bajka. Agencje wykorzystują ułomne przepisy?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 25 wrz 2019 11:30

Statyści i aktorzy nieprofesjonalni apelują o wprowadzenie płacy minimalnej za statystowanie w filmach i serialach komercyjnych. Wysokość płacy miałaby miałaby być co najmniej taka sama jak stawki krajowe za godzinę pracy.

Praca statysty w filmie to nie bajka. Agencje wykorzystują ułomne przepisy?
Teraz pomysłem zgłoszonym w petycji zajmą się posłowie zasiadający w sejmowej komisji ds. petycji. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia za statystowanie w filmach i seriach komercyjnych.
  • Wskazują, że obecne rozwiązania prawne umożliwiają agencjom zrzeszającym statystów i aktorów nieprofesjonalnych do oferowania stawek dużo niższych, niż obowiązujące na rynku.
  • Wnioskują, by za ustanowieniem płacy minimalnej, wprowadzono również transparentność w sprawie nowych przepisów, tak, by agencje nie mogły ich obchodzić. 

- Obecne rozwiązania prawne nie zabezpieczają naszych interesów, a wręcz umożliwiają agencjom stosowanie stawek godzinowych w dowolnej wysokości, które są drastycznie niższe od tych gwarantowanych w przepisach regulujących wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.

W uzasadnieniu do petycji, jej autorzy podkreślają, że statyści i aktorzy nieprofesjonalni zatrudnieni są przez różnego rodzaju agencje na podstawie umów o dzieło. W ich opinii agencje wykorzystują fakt, że umowy o dzieło z definicji nie mogą być objęte minimalna stawką godzinową stosowaną przy umowach innego rodzaju, a ich podpisanie, co do zasady, zamyka im możliwość podjęcia walki o wyższą płacę. Zaś właściciele agencji wykorzystują tę lukę, by płacić im jak najmniejsze stawki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Aktorzy proszą o "poważne traktowanie" i godne warunki pracy

- W zaistniałej sytuacji nie mamy jakichkolwiek mechanizmów prawnych, aby zakwestionować stawki narzucone nam w umowach. Wynagrodzenie, w ramach którego mieści się przeniesienie praw majątkowych do artystycznego wykonania, jakie otrzymujemy za naszą pracę uzależnione jest od produkcji i od zatrudniającej nas agencji i wynosi od ok. 50-90 zł netto za dzień, z zastrzeżeniem, że praca na planie filmowym może trwać (i trwa) do 12 godzin dziennie - czytamy w uzasadnieniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca statysty w filmie to nie bajka. Agencje wykorzystują ułomne przepisy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA