PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca na emeryturze? Polacy liczą się z tym, że będą musieli dorabiać

  • Justyna Koc
    jk
  • 19 sty 2021 21:15

Aż 67 proc. Polaków uważa, że ich emerytura nie wystarczy im na przeżycie nawet na minimalnym poziomie. Jednocześnie ponad połowa Polaków nie oszczędza pieniędzy na starość.

Praca na emeryturze? Polacy liczą się z tym, że będą musieli dorabiać
40 proc. Polaków przyznało, że boi się momentu przejścia na emeryturę (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 40 proc. Polaków przyznało, że boi się momentu przejścia na emeryturę.
  • Spośród nich, 61 proc. obawia się braku środków do życia.
  • Pomimo widma głodowej emerytury, aż 56 proc. Polaków przyznało w badaniu, że nie oszczędza pieniędzy na starość.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy boją się emerytury?”, w którym zapytano prawie 1 tys. respondentów o ich obawy i plany związane z emeryturą. Wyniki sugerują, że większość Polaków nie wierzy w państwowe emerytury, ale jednocześnie nie myśli o zabezpieczeniu swojej finansowej przyszłości.

Polacy obawiają się emerytury

W badaniu, 40 proc. Polaków przyznało, że boi się momentu przejścia na emeryturę. Spośród nich, 61 proc. obawia się braku środków do życia. Aż 67 proc. badanych stwierdziło, że nie ma zaufania do państwa, jeśli chodzi o wypłatę świadczeń. Taki sam odsetek przewiduje, że emerytura nie wystarczy im na przeżycie na minimalnym poziomie.

Czytaj też: Emerytury stażowe. Związek przypomina prezydentowi Dudzie o jego obietnicy

Dla większości osób rozwiązaniem tego problemu jest praca po przekroczeniu wieku emerytalnego. Ponad połowa Polaków (55 proc. ) przyznaje bowiem, że będzie pracować podczas emerytury.

- Z badania jasno wynika, że Polacy nie mają za grosz zaufania do systemu emerytalnego. Szczególnie widać to wśród najmłodszych badanych - aż 81 proc. osób poniżej 25. roku życia nie wierzy, że państwo zagwarantuje im wypłaty emerytur. W tym momencie większość Polaków liczy się z tym, że na emeryturze będzie dalej pracować - komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania.

Problemy z oszczędzaniem

Niepokoi również fakt, że Polacy nie mają świadomości, jak wysoka może być ich emerytura. Nie wie tego aż 73 proc. osób. Spośród lepiej zorientowanych badanych, aż 40 proc. zadeklarowało, że ich emerytura wyniesie poniżej 2 tys. zł. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w ankiecie 76 proc. Polaków przyznało, że potrzebuje zdecydowanie wyższych świadczeń, aby przeżyć na minimalnym poziomie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca na emeryturze? Polacy liczą się z tym, że będą musieli dorabiać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA