Praca, bezrobocie, wynagrodzenia: Rok 2015 na rynku pracy należał do udanych

Kondycja polskiego rynku pracy w mijającym roku była wyjątkowo dobra - stopa bezrobocia spadła do najniższej od 2008 roku, rósł popyt inwestycyjny i konsumpcja. To wszystko przełożyło się na stabilny wzrost gospodarczy, który stymulował powstawanie nowych miejsc pracy. Były jednak też pewne problemy. Jakie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca, bezrobocie, wynagrodzenia: Rok 2015 na rynku pracy należał do udanych

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 gru 2015 12:36


Wraz z umacniającym się rynkiem pracownika, wzrasta presja płacowa i rosną deficyty wśród kandydatów do pracy. Zdaniem ekspertów Work Service, w niektórych regionach Polski mamy już do czynienia z formalnym, a nie realnym problemem bezrobocia.

Od początku tego roku obserwowaliśmy malejącą stopę bezrobocia, a także, choć nieznaczny, to stabilny wzrost płac. Na koniec listopada 2015 roku średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 4164,01 zł, co oznacza wzrost o 4 proc. rok do roku.

Dobra sytuacja gospodarcza przełożyła się w tym roku na generowanie nowych miejsc pracy. W rekordowych momentach w urzędach pracy zalegało ponad 120 tys. ofert z nieobsadzonymi stanowiskami pracy, a na szerokim rynku pracę świadczyło ponad 16 milionów Polaków.

Tak wyraźne pozytywne zmiany przełożyły się również na poczucie stabilizacji wśród pracowników. Od początku roku spadł odsetek osób obawiających się o zatrudnienie z 28 do 19 proc., a co drugi pracujący Polak deklarował, że oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

– To wskazuje trend w jakim będziemy podążać w 2016 roku. Większa dynamika wzrostu płac powinna zostać wymuszona poprzez coraz silniejszą konkurencję o kandydatów do pracy – mówi Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service.

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że po 3 kwartałach 2015 r. powstało 242,8 tys. nowych miejsc pracy. Największą liczbę zanotowało przetwórstwo przemysłowe (50,7 tys.) oraz handel, naprawa pojazdów samochodowych (64 tys.) Kolejne miejsca zajęły budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Spadek bezrobocia był widoczny we wszystkich województwach w kraju. Największą różnicę zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim, o 3,5 punktu procentowego. Pomimo tej poprawy, jest to nadal województwo, które z wynikiem 15,8 proc. notuje najwyższy poziom bezrobocia w skali całego kraju. Z kolei najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce - 6,1 proc. (spadek od stycznia 2015 r. o 1,9 punktu procentowego)

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.