- W drugiej połowie 2019 roku PPK pojawią się w pierwszych przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób.
- Pierwsze wpłaty zostaną przelane na konta uczestników pod koniec roku.
- Eksperci Esaliens TFI przygotowali zestawienie 10 najważniejszych informacji dla przyszłych uczestników PPK.
Przyjęte pod koniec 2018 roku Pracownicze Plany Kapitałowe mają być pomysłem na pobudzenie u Polaków skłonności do samodzielnego oszczędzania na starość. Pomóc im w tym mają pracodawcy oraz rząd. Większość z nich jest właśnie na etapie planowania i podejmowania najważniejszych decyzji związanych z programem. Bowiem nowy filar systemu emerytalnego wszedł w życie wraz z 2019 rokiem, z półrocznym vacatio legis.
Pierwsze wprowadzą go największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób - od 1 lipca 2019 r. Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały założyć PPK od 1 stycznia 2020 r., a zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych. O czym warto pamiętać, nim program wystartuje w praktyce? Oto 10 istotnych dla pracodawców i pracowników informacji na temat PPK.
1. Wpłaty na PPK są finansowane z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy i z budżetu Państwa
Poza wkładem pracownika w wysokości 2 proc. wynagrodzenia brutto, część wpłat pochodzi od pracodawcy (wpłata podstawowa w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia brutto), część zaś jest gwarantowana z corocznych dopłat ze środków z Funduszu Pracy (wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz coroczne zasilenia konta pracownika kwotą 240 zł). Co ważne, biorąc pod uwagę wysokość zarobków, osoby najniżej zarabiające otrzymają proporcjonalnie najwyższe dopłaty z budżetu państwa.
2. Wraz z wiekiem oszczędzającego zmienia się polityka inwestycyjna funduszu, w którym uczestniczy
Zgromadzone w ramach PPK środki będą inwestowane w tzw. funduszach zdefiniowanej daty ze ścisłymi wytycznymi co do polityki inwestycyjnej. Środki młodych uczestników będą inwestowane w aktywa o większym potencjale zysku, ale będą też obarczone większym ryzykiem. Z kolei portfel starszych osób będzie w mniejszym stopniu złożony z ryzykowniejszych instrumentów, a w większym - z papierów wartościowych o mniejszym ryzyku inwestycyjnym.
Czytaj więcej: Kto straci, a kto zyska na PPK? Mamy wyliczenia
Wszystko po to, by wraz ze zbliżającym się terminem uzyskania uprawnień do wypłaty oszczędności w PPK były w coraz większym stopniu chronione i mniej podatne na zmiany rynkowe. Co ważne i ciekawe, będziemy cały czas uczestnikami tego samego funduszu, który będzie zmieniał swoją politykę inwestycyjną wraz z naszym wiekiem.
3. Zgromadzony w ramach PPK kapitał podlega dziedziczeniu i nie będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn
W razie śmierci uczestnika PPK, zebrane pieniądze nie przepadają i mogą zabezpieczyć przyszłość jego bliskich, co nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Środki z PPK nie podlegają też zajęciu komorniczemu, chyba że jest to roszczenie alimentacyjne.
4. Oszczędzanie w ramach PPK przebiega na preferencyjnych warunkach podatkowych
Kapitał zebrany w PPK przy wypłacie w ustawowym terminie i na określonych warunkach (m.in. po 60. roku życia) będzie mógł być wypłacony bez 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”).
5. PPK to prywatne i dodatkowe środki, niezależne od systemu ubezpieczeń społecznych
To sprawia, że nie grozi im los OFE. PPK można bardziej porównać do Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) znanych już od blisko 20 lat. PPK mogą tylko polepszyć sytuację finansową przyszłego emeryta, pod warunkiem długoletniego okresu budowania kapitału.
Czytaj wiecej: 16 znanych menedżerów o PPK. To rewolucja, ale i spory kłopot
Symulacja wysokości emerytury pochodzącej wyłącznie z ZUS nie nastraja optymistycznie. Wszelkie prywatne oszczędności, którymi będziemy mogli dysponować w wieku emerytalnym, mogą zauważalnie podnieść jakość życia w tym pełnym wydatków okresie.
6. PPK cechują zdecydowanie niższe niż rynkowe opłaty za zarządzanie aktywami, które są ograniczone ustawowo
Nie mogą one przekroczyć 0,6 proc. wartości zgromadzonych w PPK środków rocznie.
7. PPK to dobrowolny system
Uczestnik będzie się z niego mógł wypisać w każdym momencie, będzie też mógł się do niego ponownie zapisać, jeśli zmieni zdanie.
8. Uczestnik PPK będzie mógł monitorować swoje konto
Będzie więc mógł na bieżąco sprawdzić wpływy oraz wysokość zgromadzonego kapitału.
9. Pracodawcy powinni wybierać jak najkorzystniejsze PPK dla pracowników, ponieważ stanowi to dobry sposób na pozyskiwanie i utrzymanie wykwalifikowanych kadr
Starając się o pracę, warto zapytać o te plany. Im lepsza konstrukcja PPK, tym większe potencjalne korzyści dla pracownika. Dlatego warto się zorientować jakie plany co do PPK ma firma, w której pracujemy.
10. Środki zgromadzone w PPK będzie można wykorzystać przy wkładzie własnym na mieszkanie lub w przypadku choroby
Ustawodawca przewidział procedurę wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK (z koniecznością ich zwrotu w okresie 15 lat) w przypadku chęci pokrycia wkładu własnego na mieszkanie. Istnieje również możliwość wcześniejszej wypłaty 25 proc. oszczędności w przypadku choroby uczestnika lub jego bliskich. W dowolnym momencie można także dokonać zwrotu środków, ale trzeba liczyć się z oddaniem 30 proc. środków pochodzących od pracodawcy oraz całości wpłaty powitalnej i wpłat rocznych do PPK.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (3)