×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • Opublikowano: 1 mar 2019 13:02

Niecałe pół roku zostało firmom zatrudniającym powyżej 250 osób na przygotowanie się do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. O czym warto pamiętać w tym czasie?

PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • W drugiej połowie 2019 roku PPK pojawią się w pierwszych przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób.
 • Pierwsze wpłaty zostaną przelane na konta uczestników pod koniec roku.
 • Eksperci Esaliens TFI przygotowali zestawienie 10 najważniejszych informacji dla przyszłych uczestników PPK.

Przyjęte pod koniec 2018 roku Pracownicze Plany Kapitałowe mają być pomysłem na pobudzenie u Polaków skłonności do samodzielnego oszczędzania na starość. Pomóc im w tym mają pracodawcy oraz rząd. Większość z nich jest właśnie na etapie planowania i podejmowania najważniejszych decyzji związanych z programem. Bowiem nowy filar systemu emerytalnego wszedł w życie wraz z 2019 rokiem, z półrocznym vacatio legis.

Pierwsze wprowadzą go największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób - od 1 lipca 2019 r. Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały założyć PPK od 1 stycznia 2020 r., a zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych. O czym warto pamiętać, nim program wystartuje w praktyce? Oto 10 istotnych dla pracodawców i pracowników informacji na temat PPK.

1. Wpłaty na PPK są finansowane z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy i z budżetu Państwa

Poza wkładem pracownika w wysokości 2 proc. wynagrodzenia brutto, część wpłat pochodzi od pracodawcy (wpłata podstawowa w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia brutto), część zaś jest gwarantowana z corocznych dopłat ze środków z Funduszu Pracy (wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz coroczne zasilenia konta pracownika kwotą 240 zł). Co ważne, biorąc pod uwagę wysokość zarobków, osoby najniżej zarabiające otrzymają proporcjonalnie najwyższe dopłaty z budżetu państwa.

2. Wraz z wiekiem oszczędzającego zmienia się polityka inwestycyjna funduszu, w którym uczestniczy

Zgromadzone w ramach PPK środki będą inwestowane w tzw. funduszach zdefiniowanej daty ze ścisłymi wytycznymi co do polityki inwestycyjnej. Środki młodych uczestników będą inwestowane w aktywa o większym potencjale zysku, ale będą też obarczone większym ryzykiem. Z kolei portfel starszych osób będzie w mniejszym stopniu złożony z ryzykowniejszych instrumentów, a w większym - z papierów wartościowych o mniejszym ryzyku inwestycyjnym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pko 2019-06-09 08:34:21

  Przekret przekret i tyle. Jak wyplacic pieniadze ? Co? Nie ma zadnej gwarancji ze na koncu na kocie bedzie chociaz 10 zl. Prosze mi pokazac gdzie jest taki zapis ?

 • angel 2019-03-04 12:04:47

  Jest kilka plusów, które do mnie zdecydowanie przemawiają w tym całym ppk. Dziedziczenie, rezygnacja w dowolnym momencie, ponowne zapisanie, dodatkowe wpłaty od pracodawcy i państwa i tak jeszcze można by wymieniać dalej. Zresztą każdy ma wybór, bo nikt do niczego nas tutaj nie zmusza

 • Andrzej 2019-03-01 22:11:22

  To akurat ze w programie jest fundusz zdefiniowanej daty to dla mnie jeden z lepszych argumentow zeby sprobowac. NA gieldzie ryzyko straty mnie z marszu odrzuca, bo i tak niewiele mam. A w ppk przynajmniej jest pewniak ze jednak cos sie uzbiera na koncie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA