Już ponad 200 firm zarejestrowało się w systemie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju.
- Autor: PAP/KDS
- •18 lip 2019 11:13

- PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
- Zgodnie z prawem, od 1 lipca br. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wchodzą do systemu PPK. Co kolejne pół roku - do stycznia 2021 r. - system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.
- Prawie 400 tys. osób skorzystało z zamieszczonego na portalu kalkulatora PPK, czyli narzędzia, który pozwala szacunkowo wyliczyć m.in. przyszłe oszczędności pracownika.
- Mamy bardzo dynamiczny start programu. W ciągu pierwszych dwóch tygodni w systemie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, mamy już ponad 200 firm. Ponadto 3 mln osób odwiedziło portal www.mojeppk.pl. Widzimy, że to zainteresowanie PPK bardzo mocno rośnie - powiedział w środę (17 lipca) prezes PFR Paweł Borys.
Jak dodał, prawie 400 tys. osób skorzystało z zamieszczonego na portalu kalkulatora PPK, czyli narzędzia, który pozwala szacunkowo wyliczyć m.in. przyszłe oszczędności pracownika.
- Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród instytucji finansowych - powiedział Borys. Zaznaczył, że konkurencja między nimi przekłada się na opłaty. - Średnie opłaty pobierane przez instytucje są poniżej limitu 0,5 punktu procentowego. Średnia jest w tej chwili 0,39 procenta. To bardzo atrakcyjny poziom czyniący PPK jednym z najtańszych produktów emerytalnych w Europie, a być może i na świecie - dodał Borys.
Obecnie 19 instytucji finansowych zostało wpisanych do ewidencji PPK. Wpisanie do ewidencji oznacza, że zarządzane przez nie instytucje finansowe mogą uczestniczyć w systemie PPK, oferując pomnażanie środków gromadzonych na rachunkach PPK. Są to zarówno zakłady ubezpieczeń, jak i towarzystwa funduszy inwestycyjnych, fundusze emerytalne, mniejsze firmy prywatne, duże grupy ubezpieczeniowe - polskie, zagraniczne.

KOMENTARZE (1)