PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pożyczka bez zdolności kredytowej - okazja czy niebezpieczeństwo?

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której ekspresowo będzie potrzebować zastrzyku gotówki. Na rynku istnieje mnóstwo firm pożyczkowych, a niektóre z nich oferują udzielenie pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej wnioskującego. Brzmi jak okazja, czy nie niesie to jednak za sobą większego niebezpieczeństwa?

REKLAMA

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytową często myli się z historią kredytową, jednak są to dwie zupełnie inne kwestie. Historia kredytowa, w dużym uproszczeniu, to historia naszych pożyczek - m.in. tych spłaconych, obecnych zobowiązań, historia kart kredytowych, a nawet wniosków o pożyczki. Zdolność kredytowa jest to inaczej ocena, czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Zdolność kredytowa najczęściej sprawdzana jest przez banki. Dzieli się na dwa obszary:

analiza ilościowa

Analiza, na którą składa się sytuacja finansowa osoby, która ubiega się o pożyczkę, w tym: dochody, koszty utrzymania (opłaty za media, czynsz), obecnie spłacane zadłużenia (karty kredytowe, debety, poręczenia innych kredytów).

analiza jakościowa

Weryfikacja danych, które mogą mieć wpływ na to, czy pożyczkobiorca będzie terminowo wywiązywać się z umowy. Do analizy jakościowej należą m.in. status majątkowy, status mieszkaniowy, stan cywilny, wykształcenie, staż i miejsce pracy, rodzaj umowy, liczba osób na utrzymaniu wnioskującego oraz wspomniana wcześniej historia kredytowa.

Pożyczka bez zdolności kredytowej - czym skutkuje?

Bank, udzielając kredytu, nawet na małą kwotę, sprawdzi naszą zdolność kredytową. To obowiązkowa procedura, która jednak może nieco wydłużyć proces oczekiwania na decyzję oraz pieniądze. Niektóre pozabankowe instytucje ogłaszają możliwość wzięcia pożyczki bez weryfikacji zdolności kredytowej w bazach danych, np. BIK, czy innych biur informacji gospodarczej.

Spójrzmy na to logicznie - dla firmy pożyczkowej jest to duże ryzyko. Nie ma ona pewności, czy osoba, której pożycza pieniądze, posiada jakikolwiek dochód, czy nie ma innych zobowiązań, z których ciężko się jest jej wypłacić, czy nie zaciąga kolejnego długu na spłatę innych, czy po prostu będzie w stanie wywiązać się z umów, polegając tym samym jedynie na oświadczeniu wnioskującego w powyższym zakresie.

Taka sytuacja skutkuje zazwyczaj bardzo prostym zabiegiem - aby się zabezpieczyć, firma pożyczkowa, która nie sprawdza zdolności kredytowej w BIK i biurach informacji gospodarczej nakłada dużo większe opłaty, oferując dużo gorsze warunki niż wówczas, gdy zdecydowałaby się na sprawdzenie pożyczkobiorcy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pożyczka bez zdolności kredytowej - okazja czy niebezpieczeństwo?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA